Platenie dane z pridanej hodnoty si väčšina podnikateľov spája s povinnosťou, ktorá vzniká po dosiahnutí určitého obratu, ktorý stanovuje zákon o DPH. Nie je tomu vždy tak.
Novela zákona o dani z príjmov zaviedla s účinnosťou od 1.1.2021 pre fyzické i právnické osoby nový pojem mikrodaňovník. Od 1.1.2024 sa novelou zákona o dani z príjmov zmenili podmienky, ktoré musí daňovník splniť, aby sa mohol považovať za mikrodaňovníka. Podľa dôvodovej správy sa táto zmena dotkla 15 000 daňovníkov. Kto sa považuje za mikrodaňovníka a aké výhody z tohto statusu vyplývajú?
Parlament schválil 24. apríla 2024 novelu zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty (ďalej len zákon o DPH). Väčšina zmien v zákone o DPH nadobudne účinnosť až v roku 2025. Aké zmeny prináša novela zákona o DPH?
V niektorých situáciách odvedie DPH pri nákupe tovaru alebo služby odberateľ, nie dodávateľ. Takéto situácie nazývame prenos daňovej povinnosti. Kedy k nim dochádza?
Presiahol váš príjem v roku 2023 sumu 2 461,41 eura? Potom vám vzniká povinnosť podať do 31.3.2024 (resp. 2.4.2024) daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu. Daňové priznanie si však môžete odložiť o 3, v niektorých prípadoch až o 6 mesiacov. Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania však nie je výhodné pre každého.
V určitých situáciách môže byť výhodné podať si dobrovoľne daňové priznanie, aj keď vám zákonná povinnosť nevznikla. Pozrieme sa na konkrétne príklady, komu sa dobrovoľné daňové priznanie oplatí.
Do 31. marca 2024 je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov získaných v roku 2023. Pre daňovníkov, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, sme pripravili praktický návod, ktorý uľahčí jeho vypĺňanie.
Príjem osobného asistenta je podľa zákona o dani z príjmov príjmom z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Platí osobný asistent odvody a daň z príjmu?
Národná rada v decembri 2023 schválila zákon č. 508/2023 Z.z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s pomocou so splácaním úverov na bývanie. Zákon nadobudol účinnosť k 1. januáru 2024.
Novinky pri daňovom zvýhodnení v roku 2024: daňový bonus na dieťa a daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky pre mladých. Kedy máte na daňový bonus nárok a ako si ho uplatniť?
Ak využívate motorové vozidlo na podnikanie, vzniká vám povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel za predchádzajúci rok v lehote do 31.januára 2024.
Výška daňového bonusu sa odvíja od príjmu rodičov. Ak rodič, ktorý si uplatňuje v daňovom priznaní nárok na daňový bonus, nedosiahne čiastkový základ dane pre maximálnu možnú sumu 140 eur, je možné ho navýšiť o čiastkový základ dane druhej oprávnenej osoby.
Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023 je daňovník povinný podať v termíne do 02. apríla 2024. Existujú však prípady, kedy daňovník túto podmienku splniť nemusí a nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023.
Stačí malá chyba pri podávaní daňového priznania a zo svojho príjmu zaplatíte daň dvakrát. Na zamedzenie dvojitého zdanenia slúžia medzinárodné zmluvy a metódy zápočtu alebo vyňatia príjmov.
Transferové oceňovanie sa v súčasnosti dotýka čoraz väčšieho počtu podnikateľov. Od roku 2023 platí novela zákona o dani z príjmo, ktorá priniesla aj zmeny v transferovom oceňovaní.
Podnikatelia sa primárne zameriavajú na to, aby ich podnikateľská činnosť dosahovala zisk. Niekedy však zabúdajú na svoje povinnosti, ktoré im vyplývajú z platných zákonov. Jednou z nich je aj sledovanie obratu pre povinnú registráciu pre DPH.
Prenajímali ste v roku 2022 byt alebo inú nehnuteľnosť? Z dosiahnutých príjmov ste povinný v daňovom priznaní zaplatiť daň. Ako sa zdaňujú príjmy z prenájmu nehnuteľnosti?
Začínate podnikať a neviete kedy sa stávate povinným platiteľom DPH? Alebo podnikáte už dlhšie obdobie, váš obrat sa zvyšuje a vy neviete pri akom obrate sa stávate povinným platiteľom DPH?
Rok 2023 a 2024 prinesie so sebou zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré ovplyvnia viaceré zabehnuté pravidlá. Účelom novely zákona je zaviesť také pravidlá, ktoré budú slúžiť v boji proti daňovým únikom, prinesú zmeny v transferovom oceňovaní a zatraktívnia podnikateľské prostredie. Čo všetko novela zákona ovplyvní?
Daňovníci, ktorí mali minulý rok príjmy zo zahraničia mohli požiadať o odklad daňového priznania až do 30.6.2022. Ako informuje Finančná správa, tento rok využilo možnosť podať a zaplatiť dane neskôr až 22 000 ľudí a firiem.
Novela daňového poriadku prináša niekoľko zmien. Veľkú pozornosť budí nový index daňovej spoľahlivosti, alebo nahlasovanie bankových účtov, od čoho si finančná správa vzbudzuje väčšiu transparentnosť.
Platitelia dane z pridanej hodnoty majú povinnosť do 30. novembra oznámiť finančnej správe všetky tuzemské i zahraničné bankové účty, ktoré využívajú na zdaniteľné obchody podliehajúce slovenskej DPH.
Daňová kontrola mnohým podnikateľom naháňa strach. Čo je cieľom kontrolórov a ako sa na daňovú kontrolu pripraviť? Dočítate sa aj aké doklady sú najčastejšie kontrolované.
V závere účtovného obdobia každého podnikateľa, účtovníka uzavretie roka a vyčíslenie výsledku hospodárenia. Vyčíslenie výsledku hospodárenia je súčasťou uzávierkových účtovných operácií.
Od 1. júla 2021 už nebudú oslobodené od dane z príjmov ani zásielky s hodnotou nižšou ako 22 eur. Firmy aj bežní občania budú musieť precliť všetky dovezené tovary z tretích krajín a zaplatiť DPH. Ako bude po novom fungovať colné konanie?
Po skončení prechodného obdobia už Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska definitívne stratilo postavenie členského štátu EÚ a vystupuje ako tretí štát. Aké zmeny v daňovej oblasti so sebou Brexit prináša a koho sa najviac dotknú?
Mimoriadna situácia pre daňové účely skončila 30. septembra 2020 a daňovníkom preto prestávajú platiť výnimky, ktoré vláda prijala na začiatku pandémie. Aké daňové a odvodové povinnosti musia daňovníci v súvislosti s koncom mimoriadnej situácie splniť?
Vláda schválila doplnenie Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o výnimku, vďaka ktorej sa príspevky na pomoc podnikateľom z projektu “Prvá pomoc” nebudú zdaňovať.
Odklad platby preddavkov na daň z príjmov upravuje novela zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti alebo “ lex korona“ s účinnosťou od 25.4.2020.
Koronavírus si vyžiadal rozsiahle opatrenia, ktoré ovplyvnili všetky oblasti našich životov. Opatrenia zasiahli podnikateľov práve v čase platenia daní, čo pre nútené zatvorenie prevádzok mnohým komplikuje ich existenciu.
Marcová povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň už klope na dvere. Niektorí podnikatelia však bojujú s problémom nedostatku financií. Aké máte možnosti, ak vám nezostali peniaze na zaplatenie daní?
Zákon č. 185/2015 Z. z. autorský zákon je základným predpisom v oblasti autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom, ktorý je zameraný na ochranu autorských práv a ktorý upravuje vzťahy, ktoré vznikajú v súvislosti s vytvorením a použitím autorského diela.
V dôsledku novely zákona o cestnej premávke dochádza od 1. januára 2020 k zmene zákona o dani z motorových vozidiel. Novela uvedeného zákona sa dotkla ustanovení o predmete dane, o predpokladanej dani, o vzniku a zániku daňovej povinnosti.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili dlho očakávanú novelu zákona dani z príjmov, ktorá so sebou prináša mnohé významné zmeny, ktorých účinnosť nastane od 1. 1. 2020.
Projekt finančnej správy eKasa má zabrániť daňovým únikom. Elektronické registračné pokladnice nových prevádzok sa do systému zapoja od 1. apríla. Podnikatelia s existujúcimi prevádzkami sa museli do systému zapojiť od 1. júla, no kvôli nedostatku pokladníc parlament schválil prechodné obdobie do januára 2020.
Aby sme vám mohli odporúčať najlepšie kurzy, tiež pre marketingové účely a pre váš čo najlepší zážitok z prehliadania našej stránky jaspis.sk, potrebujeme do vášho prehliadača ukladať cookies, ktoré tiež zdieľame s treťou stranou. Súhlasíte s ich ukladaním?