Kto je autor?
Autorský zákon definuje ako autora fyzickú osobu, ktorá vytvorila dielo, pričom ustanovenia autorského zákona o autorovi sa vzťahujú nielen na autora aj na jeho dedičov. Autorské právo zahŕňa výhradné osobnostné práva a výhradné majetkové práva.
Predmet autorského práva
Ustanovenia § 3 autorského zákona definujú, čo možno považovať za predmet autorského práva.
Predmetom autorského práva je autorské dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, t. j. literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo. Môže to byť aj iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak spĺňajú podmienku, že sú jedinečným výsledkom tvorivej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia, za podmienky, že nie sú vylúčené z ochrany autorského práva.
Za predmet autorského práva sa nepovažuje myšlienka, spôsob, systém, metóda, koncept, princíp, objav alebo informácia, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela, a to z toho dôvodu, že tieto „predmety" vôbec nemôžu byť považované za dielo, pretože nespĺňajú pojmové znaky diela. Z rovnakých dôvodov sa za predmet autorského práva nepovažuje denná správa, ktorou je informácia o určitej udalosti alebo skutočnosti.
Predmetom autorského práva nie je ani text právneho predpisu, úradné rozhodnutie, súdne rozhodnutie, verejná listina, technická norma, výsledok výkonu činnosti znalca, tlmočníka alebo prekladateľa atď.
Ústredným orgánom štátnej správy pre autorské právo a práva súvisiace s autorským právom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Zdaňovanie príjmov autorov
Zdaňovanie príjmov autorov je upravené v Zákone č. 595/2003 o dani z príjmov a to v § 6 ods. 2 písm. a) a § 6 ods. 4 tohto zákona.
Podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov sa za príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5 zákona, považujú príjmy:
- z vytvorenia diela a z podania umeleckého výkonu,
- z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych diel a iných diel na vlastné náklady,
- z vytvorenia, zhotovenia a z použitia iného predmetu duševného vlastníctva alebo z postúpenia práv k predmetu duševného vlastníctva.
Podľa § 6 ods 4 zákona o dani z príjmov sú príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu príjmy za udelenie súhlasu na použitie diela a súhlasu na použitie umeleckého výkonu.Tieto príjmy sú označené ako pasívne príjmy, pretože autorovi sú zvyčajne vyplácané na základe licenčnej zmluvy.
Daňovú povinnosť z vyššie uvedených aktívnych a pasívnych príjmov si daňovník vysporiada
- prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie
- alebo zrážkovou daňou priamo pri vyplatení autorského honoráru.
Prečítajte si viac o delení príjmov na aktívne a pasívne.
Zdaňovanie autorského honoráru v daňovom priznaní
Prvou možnosťou je, že daňovník si vysporiada príjmy prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov. Ak si autor vyberie túto možnosť, musí sa vopred dohodnúť so spoločnosťou, ktorá mu príjem vypláca o nezdaňovaní autorského honoráru zrážkovou daňou.
Daňovník je má taktiež povinnosť oznámiť správcovi dane, že uzavrel dohodu o nevyberaní dane zrážkou, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola dohoda o nezdaňovaní zrážkou s autorom uzatvorená.
Daňovník, ktorý nebude zdaňovať svoj príjem prostredníctvom zrážkovej dane, a bude dosahovať aktívne príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a), sa musí zaregistrovať na daňovom úrade a požiadať o pridelenie daňového identifikačného čísla DIČ. V prípade, že bude dosahovať pasívne príjmy podľa § 6 ods. 4 zákona o dani z príjmov, nie je povinný registrovať sa na daňovom úrade.
Spoločnosť, ktorá vypláca autorovi príjem mu potom vyplatí príjem znížený o odvod do Literárneho fondu alebo iného umeleckého fondu vo výške 2 % z hrubého príjmu.
V daňovom priznaní si môžete daňovník - autor uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov.
Zároveň, ak si daňovník vysporadúva svoje príjmy z vytvorenia autorského diela prostredníctvom daňového priznania, musí rozlišovať, či ide o pasívne, alebo aktívne príjmy. Typ príjmu má dopad na platenie sociálneho a zdravotného poistenia, ako aj na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
Výhody a nevýhody zdaňovania autorského honoráru v daňovom priznaní
Zdaňovanie príjmov autorov prostredníctvom daňového priznania je administratívne náročné, najmä kým si zvyknete na povinnosti, ktoré ako autor máte voči daňovému úradu.
Na druhej prináša so sebou aj určité výhody, vďaka ktorým si môžete znížiť konečnú daňovú povinnosť:
- uplatnenie paušálnych výdavkov,
- zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť,
- uplatnenie daňového bonusu.
V prípade pasívnych príjmov prináša vysporiadanie príjmu prostredníctvom daňového priznania tieto výhody:
- uplatnenie preukázateľných alebo paušálnych výdavkov,
- nevzniká odvodová povinnosť do Sociálnej či zdravotnej poisťovne,
- žiadna registrácia na daňovom úrade a žiadanie o pridelenie DIČ.
Zdaňovanie autorského honoráru zrážkou z dane
Druhou možnosťou je autorský honorár zdaňovať zrážkou u spoločnosti, ktorá autorovi vypláca jeho príjem. Sadzba dane z príjmov vyberanej zrážkou je 19 %. Daň z príjmov sa počíta zo sumy autorského honoráru, ktorá je znížená o 2 % príspevok do príslušného umeleckého fondu, napríklad Literárneho fondu.
V prípade zdaňovania príjmu autora zrážkou nevznikajú autorovi žiadne povinnosti voči daňovému úradu, Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Daň z príjmov z autorského honoráru vypočíta, zrazí a odvedie spoločnosť, ktorá autorovi príjem vypláca.
Spoločnosť, ktorá príjem autorovi vypláca musí oznámiť daňovému úradu, že sa stala platiteľom dane vyberanej zrážkou. Následne daň z príjmov vypočíta a zrazí z príjmov autora, oznámi túto skutočnosť o zrazení daňovému úradu a uvedenú daň odvedie.
Mzdové centrum zároveň upozorňuje, že autor alebo umelec, ktorý má príjem zo zahraničia a spĺňa charakter vlastnej duševnej tvorivej činnosti (napr. dielo vytvorené v zahraničí, alebo dielo, z ktorého mu plynú licenčné poplatky zo zahraničia), zdaňuje ho prostredníctvom daňového priznania.
Výhody a nevýhody zdaňovania zrážkou z honoráru
Vysporiadanie príjmu prostredníctvom zrážky je pre autora veľmi výhodné, pretože mu odpadnú niektoré administratívne povinnosti. Na druhej strane treba vziať do úvahy nevýhody.
Ak sa autor rozhodne, že jeho príjmy bude zdaňovať platiteľ príjmu prostredníctvom zrážky zaniká, stratí nárok na tieto zvýhodnenia:
- príjem pred zdanením zrážkovou daňou si nemôže znížiť o paušálne výdavky.
- nebude si môcť uplatniť nezdaniteľné časti základu dane.
- nebude si môcť uplatniť daňový bonus.