Transakčná daň: Všetko, čo potrebujete vedieť

Dane 16.12.2024 Michaela Struhárová
Schválený konsolidačný balíček zavádza od 1. apríla 2025 novú daň pre podnikateľov a firmy. Táto daň sa bude vzťahovať na debetné transakcie daňovníka.
transakčná daň

Nová transakčná daň sa uplatní bez výnimky na všetkých podnikateľov, či už ide o fyzické, alebo právnické osoby. Zavedenie transakčnej dane prináša aj povinnosť pre živnostníkov zriadiť si podnikateľský účet.

Aké finančné transakcie budú podliehať transakčnej dani?

Podľa zákona je finančná transakcia platobná služba poskytovaná poskytovateľom platobných služieb, a to na základe príkazu alebo súhlasu daňovníka. Transakčná daň sa bude vzťahovať na debetné bankové platby, teda úhrady z účtu, výbery hotovosti a platby platobnou kartou. Akonáhle daňovník vykoná debetnú transakciu na svojom účte, táto transakcia bude podliehať transakčnej dani. Existujú však výnimky pre niektoré druhy transakcií, na ktoré sa transakčná daň nevzťahuje.

Medzi výnimky, ktoré nebudú podliehať transakčnej dani, patria:

Každý daňovník je povinný mať transakčný účet, z ktorého je povinný vykonávať finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním. Živnostníci, ktorí doteraz nemali povinnosť mať podnikateľský účet, si budú musieť takýto účet založiť najneskôr do 31. 3. 2025. Daňovník si musí zriadiť taký účet, na ktorom budú len platby súvisiace s jeho podnikaním, pričom banka musí vedieť odlíšiť, či ide o transakčný účet, aby daňovník neplatil transakčnú daň zbytočne aj zo súkromných výdavkov.

Tip na čítanie: Aké zmeny prinesie konsolidačný balíček v roku 2025?

Kto je daňovník a kto je platiteľ transakčnej dane?

Daňovníkom je fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je klientom poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie.

Z transakčnej dane sú vylúčení:

Platiteľom dane bude poskytovateľ platobných služieb so sídlom na Slovensku a organizačná zložka poskytovateľa platobných služieb umiestnená na území Slovenska, ktorá bude vykonávať finančné transakcie na príkaz alebo so súhlasom daňovníka na jeho transakčnom účte. 

Platiteľmi dane budú predovšetkým banky. Ak však daňovník vykoná finančné transakcie na inom ako transakčnom účte, napríklad bežnom účte alebo na účte v zahraničí, bude povinný transakčnú daň odviesť sám.

Sadzby dane z finančných transakcií

Platba platobnou kartou patrí k výnimkám, na ktoré sa nevzťahuje transakčná daň, avšak podlieha jednorazovej dani vo výške 2 eurá za kalendárny rok, bez ohľadu na počet použití karty.

Dá sa vyhnúť alebo ušetriť na transakčnej dani?

Každému podnikateľovi zrejme pri schválení transakčnej dane napadla otázka, ako sa jej vyhnúť alebo aspoň znížiť svoju daňovú povinnosť. Hoci to nebude jednoduché, existuje niekoľko praktických spôsobov.

Živnostníci síce majú povinnosť založiť si transakčný (podnikateľský) účet, ale ak si ho otvoria v rovnakej banke ako svoj osobný účet, môžu sa transakčnej dani vyhnúť. Ako? Jednoducho prevedú finančné prostriedky z transakčného účtu na osobný účet, pretože táto transakcia je od dane oslobodená. Z transakčného účtu vykonajú len finančné transakcie, ako je platenie daní, odvodov do zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne, ktoré sú od dane oslobodené. Tento spôsob je vhodný najmä pre živnostníkov uplatňujúcich paušálne výdavky. 

Naopak, živnostníci s preukázateľnými výdavkami majú povinnosť realizovať všetky podnikateľské platby z transakčného účtu, čo im možnosti na úsporu obmedzuje.

Pre právnické osoby a živnostníkov s preukázateľnými výdavkami je situácia náročnejšia, no aj pre nich existujú možnosti. Jednou z nich je zoskupovanie platieb, keďže maximálna výška dane za jednu transakciu je stanovená na 40 eur.
 

Príklad:
Podnikateľovi prídu tri faktúry od jedného dodávateľa – jedna na 1 500 eur, druhá na 8 000 eur a tretia na 12 000 eur.

Na transakčnej dani môžete ušetriť aj využívaním platby kartou. Tá patrí k výnimkám a platí sa len jednorazový poplatok vo výške 2 eurá ročne.

Ďalšou možnosťou, ako sa vyhnúť transakčnej dani, je zápočet pohľadávok a záväzkov voči rovnakému obchodnému partnerovi. Táto forma vyrovnania eliminuje potrebu realizácie finančných transakcií.

© 2014 - 2025 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.