Ostáva len 10 dní na odložené daňové priznania. Treba ich podať do konca júna

Dane 20.6.2022 Michaela Struhárová
Daňovníci, ktorí mali minulý rok príjmy zo zahraničia mohli požiadať o odklad daňového priznania až do 30.6.2022. Ako informuje Finančná správa, tento rok využilo možnosť podať a zaplatiť dane neskôr až 22 000 ľudí a firiem.
odložené daňové priznanie

Daňovníci, ktorí v riadnej lehote na podanie daňového priznania oznámili príslušnému daňovému úradu predĺženie lehoty o 3 mesiace, majú posledných pár dní na podanie odloženého daňového priznania a zaplatenie daňovej povinnosti. 

Finančná správa informuje, že v riadnej lehote bolo podaných medziročne o 13,32 % daňových priznaní viac. V posledný deň zákonnej lehoty evidovala Finančná správa oznámenie o predĺžení lehoty od viac ako 202 000 daňovníkov, čo znamená pokles o 26,13 % v porovnaní s minulým rokom. 

S odkladom daňového priznania opatrne, nemusí sa vyplatiť

S odkladom daňového priznania si daňovník odkladá aj lehotu začatia platenia odvodov do Sociálnej poisťovne. Má to však háčik a nie každému sa musí vyplatiť. V konečnom dôsledku vás môže vyjsť ešte drahšie, než keby daňové priznanie podáte v riadnom marcovom termíne. Platí to pri daňovníkoch, ktorí platia odvody do Sociálnej poisťovne a v roku 2021 mali nižší základ dane ako v roku 2020. Sociálna poisťovňa prepočíta výšku odvodov na základe podaného daňového priznania a novú výšku začína daňovník s odloženým daňovým priznaním platiť za september s termínom na úhradu do 8. októbra. 

 

Naopak, ak neplatíte ešte odvody do Sociálnej poisťovne, alebo vám ich nová výška vychádza vyššia, oplatí sa vám odložiť daňové priznanie. Ušetríte tak platbu, resp. rozdiel za 3 mesiace.

 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.