Koniec oslobodenia dovezených tovarov od DPH
Novela zákona o DPH, ktorú schválil parlament ešte minulý rok, prináša nové pravidlá preclievania dovezených tovarov z tretích krajín. Od 1. júla 2021 sa úplne vypúšťa § 48 ods. 2 písm. b), čo znamená, že bude potrebné precliť všetky tovary a zaplatiť daň z pridanej hodnoty. Nové spoločné pravidlá sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce a postupne ich implementovali všetky krajiny Európskej únie. Oslobodenie od dane sa ruší v snahe o vytvorenie spravodlivejších podmienok a hospodárskej súťaže medzi dodávateľmi medzi dodávateľmi usadenými v Európskej únii a v tretích krajinách.
Elektronické colné vyhlásenie
Aktuálne platné oslobodenie od dane i cla pre zásielky s hodnotou nižšou ako 22 eur sa od 1. júla zruší. Fyzické i právnické osoby sa tak musia pripraviť na povinné colné konanie bez ohľadu na hodnotu zásielky a okrem ceny tovaru zaplatia aj daň z pridanej hodnoty. Aj naďalej ostáva v platnosti oslobodenie od cla pre zásielky s hodnotou nepresahujúcou 150 eur. Takéto zasielky postačí precliť v zjednodušenom konaní.
Výnimka zo zjednodušeného režimu sa uplatňuje na dovezený tovar, ktorý je predmetom spotrebnej dane, alebo sa naň vzťahujú zákazy a obmedzenia, aj keď nepresiahne výšku 150 eur. V tomto prípade je potrebné použiť štandardné colné vyhlásenie.
Ako bude prebiehať zjednodušené colné konanie?
Štandardný colný režim sa nebude uplatňovať na zásielky s hodnotou nižšou ako 150 eur, ktoré postačí precliť zjednodušeným spôsobom. Finančná správa v tlačovej správe informovala, že v týchto dňoch dokončuje posledné úpravy nového portálu, ktorý colné konanie zjednoduší.
Pri dovoze tovaru z tretích krajín stačí vyplniť colné vyhlásenie v podobe elektronického formulára, ktorý obsahuje oveľa menej údajov než štandardné vyhlásenie. Súčasťou formulára má byť sprievodca, ktorý vopred pripravenými otázkami nasmeruje klienta k vyplneniu údajov a vyplní formulár za nich.
Podmienkou na prihlásenie sa do nového portálu bude zriadenie elektronickej komunikácie. “Na využívanie portálu bude potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), čítačka kariet, nainštalované podpisové komponenty a vytvorený kvalifikovaný elektronický podpis. Po prihlásení na portál bude klient automaticky presmerovaný do svojej privátnej zóny odkiaľ bude môcť podávať colné vyhlásenie, ktoré bude výrazne jednoduchšie,” vysvetľuje finančná správa na svojej stránke.
Ak klient nemá zriadenú elektronickú komunikáciu, colné vyhlásenia bude môcť po splnomocnení podávať aj iná osoba.
Zákon o DPH sa môže na prvý pohľad zdať komplikovaný, no na praktických príkladoch jeho ustanovenia rýchlo pochopíte. Prihláste sa na odborné školenie zákon o DPH s lektorkou Ing. Adrianou Bielik Petríkovou, ktorá má 25-ročnú prax z obchodných spoločností i verejnej správy.