Ak sa neuchádzate o špecifickú pozíciu v rámci oddelenia účtovníkov, môžete mať zmätok v tom, na čo sa sústrediť. Poradíme vám, aké vedomosti je dobré si oviežiť skôr ako sa na pohovor vyberiete.
Predtým, než vezmete do rúk zákony a účtovnú osnovu
Pred samotným preverovaním noviniek v zákone je potrebné si podrobnejšie naštudovať informácie o firme, ktorá je vašim potenciálnym zamestnávateľom.
Každá spoločnosť má inú právnu formu, na ktorú nadväzujú povinnosti stanovené v zákone o účtovníctve. Dôležitá je tiež veľkosť firmy, od ktorej závisí počet zamestnancov a agenda s nimi spojená, obrat firmy.
Väčšina týchto informácii je dnes dostupná na internete - firmy majú svoje stránky, kde nájdete prehľad o podnikateľských aktivitách alebo štruktúre firmy. Základný prehľad o finančných výsledkoch zistíte napríklad cez finstat.sk.
Základné znalosti z účtovníctva
Cieľom pracovného pohovoru na pozíciu účtovník je zistiť, či sa orientujete v účtovníctve a jednotlivých súvislostiach.
Za základ toho, o čom účtovníci musia mať prehľad považujeme:
- Orientácia v DPH - registrácia a limit 49 790 €, kedy vzniká povinnosť registrovať sa k plateniu DPH; sadzby, čo patrí do sadzieb, prenos daňovej povinnosti, podávanie výkazov a daňového priznania k dani z príjmov
- Daň z príjmov - sadzby dane, základ dane, príjmy oslobodené od dane a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, nezdaniteľné časti základu dane, daňovo uznané výdavky, rezervy, opravné položky
- Bežné účtovné prípady - zaúčtovanie došlej a odoslanej faktúry, investičný majetok a limit obstarávacej ceny 1 700 €, nákup materiálu, cestovné príkazy, auto v podnikaní (napríklad PHM, kedy ide do nákladov 80% a kedy nie), účtovanie pokladnice, bankového účtu, miezd
- Účtovné doklady k jednotlivým prípadom
- Čítanie v súvahe a Výkaze ziskov a strát
Čo sa vám hodí vedieť?
Každá firma je iná, preto sa každodenné účtovné operácie líšia. Detaily sa, samozrejme, dozviete až po uzatvorení pracovnej zmluvy, no posunúť sa o stupienok vyššie oproti ostatným kandidátom vás môže prehľad v špecifických oblastiach účtovníctva.
Odporúčame pozrieť si:
- Účtovanie zásob spôsobom A a B
- Účtovanie stravných lístkov
- Cenné papiere, postupná investícia
- Účtovanie finančného prenájmu
- Metodika účtovania časového rozlíšenia
- Ak má firma zahraničné aktivity, pozrite si dodanie a nadobúdanie tovaru z EÚ, určenie miesta dodania, proces samozdanenia v rámci EÚ, trojstranné obchody
Z pohľadu firmy nie je dôležité, či si ihneď spomeniete na konkrétne predkontácie, ak sa stretnete s novým účtovným prípadom. Otázkami na pracovnom pohovore sa budú zástupcovia zamestnávateľa snažiť zistiť, či si viete poradiť a kde by ste si infomácie dohľadali.
Aj skúseným účtovníčkam sa stáva, že sa so špecifickými prípadmi nestretávajú často. Najmä, ak predtým pracovali vo veľkej firme, kde ste zabezpečovali iba konkrétnu časť účtovnej agendy a prechádzajú do menšej, kde spracovávajú účtovníctvo komplexne.
Ak sa potrebujete poradiť o komplikovanejšom probléme, využite možnosť absolvovať bezplatný kurz Základy účtovníctva s našimi lektormi, ktorí majú zákony v malíčku a radi vám problém detailnejšie vysvetlia.