Pracovný pohovor na pozíciu účtovník: ako sa pripraviť?

Tipy 29.11.2017 Michaela Struhárová
Poctivá príprava na pohovor je základom úspechu. Dnes sa však nebudeme venovať všeobecným otázkam, ktoré personalisti zvyknú uchádzačom klásť. Keďže účtovníctvo a dane sa riadia konkrétnymi zákonmi, firma si vie pomocou jednoduchých príkladov overiť, ako dôkladne sa v problematike orientujete.


 

Ak sa neuchádzate o špecifickú pozíciu v rámci oddelenia účtovníkov, môžete mať zmätok v tom, na čo sa sústrediť. Poradíme vám, aké vedomosti je dobré si oviežiť skôr ako sa na pohovor vyberiete.

Predtým, než vezmete do rúk zákony a účtovnú osnovu
Pred samotným preverovaním noviniek v zákone je potrebné si podrobnejšie naštudovať informácie o firme, ktorá je vašim potenciálnym zamestnávateľom.

Každá spoločnosť má inú právnu formu, na ktorú nadväzujú povinnosti stanovené v zákone o účtovníctve. Dôležitá je tiež veľkosť firmy, od ktorej závisí počet zamestnancov a agenda s nimi spojená, obrat firmy.

Väčšina týchto informácii je dnes dostupná na internete - firmy majú svoje stránky, kde nájdete prehľad o podnikateľských aktivitách alebo štruktúre firmy. Základný prehľad o finančných výsledkoch zistíte napríklad cez finstat.sk.

Základné znalosti z účtovníctva
Cieľom pracovného pohovoru na pozíciu účtovník je zistiť, či sa orientujete v účtovníctve a jednotlivých súvislostiach.

Za základ toho, o čom účtovníci musia mať prehľad považujeme:

Čo sa vám hodí vedieť?
Každá firma je iná, preto sa každodenné účtovné operácie líšia. Detaily sa, samozrejme, dozviete až po uzatvorení pracovnej zmluvy, no posunúť sa o stupienok vyššie oproti ostatným kandidátom vás môže prehľad v špecifických oblastiach účtovníctva.

Odporúčame pozrieť si:

Z pohľadu firmy nie je dôležité, či si ihneď spomeniete na konkrétne predkontácie, ak sa stretnete s novým účtovným prípadom. Otázkami na pracovnom pohovore sa budú zástupcovia zamestnávateľa snažiť zistiť, či si viete poradiť a kde by ste si infomácie dohľadali.

Aj skúseným účtovníčkam sa stáva, že sa so špecifickými prípadmi nestretávajú často. Najmä, ak predtým pracovali vo veľkej firme, kde ste zabezpečovali iba konkrétnu časť účtovnej agendy a prechádzajú do menšej, kde spracovávajú účtovníctvo komplexne.

Ak sa potrebujete poradiť o komplikovanejšom probléme, využite možnosť absolvovať bezplatný kurz Základy účtovníctva s našimi lektormi, ktorí majú zákony v malíčku a radi vám problém detailnejšie vysvetlia.

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.