Kedy sa pohľadávka stáva nevymožiteľná?

Účtovníctvo 31.7.2024 Michaela Struhárová
Nevymožiteľná pohľadávka je definovaná ako pohľadávka, ktorú veriteľ nemôže vymôcť od dlžníka ani súdnou, ani mimosúdnou cestou.
nevymožiteľné pohľadávky

Základným princípom podnikania je dosahovať zisk. Občas sa však stane, že podnikateľ síce dodá službu alebo tovar, ale platba nepríde a pohľadávka zostáva neuhradená. Keď nastane takáto situácia začína sa riešiť problematika nevymožiteľnej pohľadávky. Kedy sa pohľadávka stáva nevymožiteľná a čo robiť, keď takúto pohľadávku evidujeme v účtovníctve?

Nevymožiteľná pohľadávka a zaplatená DPH

Platiteľ DPH, ktorý dodá tovar alebo službu s daňou, má povinnosť túto daň odviesť v príslušnom mesiaci daňovému úradu. V prípade, že odberateľ faktúru neuhradí alebo uhradí len pomernú časť, vzniká platiteľovi DPH nevymožiteľná pohľadávka. 

Charakterizuje ju niekoľko situácií: 

Nevymožiteľná pohľadávka je zadefinovaná v zákone o DPH od roku 2021, kedy sa zaviedol princíp opravy základu dane z dôvodu úplneho alebo čiastočného nezaplatenia pohľadávky. V rokoch 2021 a 2022 platili prísnejšie pravidlá, ktoré sa zjemnili novelou zákona o DPH od 1.1.2023

Prečítajte si: Rastie vám počet pohľadávok? Ako na neuhradené faktúry

Kedy sa pohľadávka stáva nevymožiteľnou?

Pohľadávka sa stáva nevymožiteľnou v nasledovných prípadoch:

Oprava základu dane

Ak teda platiteľ DPH eviduje nevymožiteľnú pohľadávku a ide vykonať opravu základu dane, je povinný vystaviť opravný doklad a doručiť ho odberateľovi. Opravný doklad sa nevystavuje v prípade, ak odberateľ zomrel alebo zanikol bez právneho nástupcu. Opravu základu dane je možné vykonať len v takej výške, ktorá zodpovedá neprijatej pohľadávke.

Opravný doklad musí obsahovať:

Opravný doklad musí byť vystavený a odoslaný odberateľovi najneskôr do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, za ktoré bola vykonaná oprava základu dane.

Opravu základu dane je platiteľ DPH povinný uviesť v daňovom priznaní k DPH a tiež v kontrolnom výkaze k DPH.

Čo v prípade, ak odberateľ uhradí nevymožiteľnú pohľadávku, ku ktorej bol vystavený opravný doklad?

Môže sa stať, že platiteľ DPH vystaví opravný doklad k nevymožiteľnej pohľadávke, zníži si základ dane a odberateľ danú pohľadávku uhradí. V takomto prípade musí platiteľ DPH vykonať opravu zníženého základu dane vo výške prijatej platbe. Opravu zníženého základu dane vykoná platiteľ DPH v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom platbu prijal. 

Opravný doklad k oprave zníženého základu dane musí obsahovať:

Opravu zníženého základu dane je platiteľ DPH povinný uviesť v záznamoch na účely zákona o DPH v zdaňovacom období, ktorého sa oprava zníženého základu dane týka. 

Čo na takéto pohľadávky hovorí zákon o dani z príjmov?

V zákone o dani z príjmov sa stretávame s pojmom nepremlčaná pohľadávka. Nepremlčaná pohľadávka je pohľadávka, pri ktorej je riziko, že ju dlžník neuhradí alebo uhradí len čiastočne, a táto pohľadávka bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov.

K nepremlčaným pohľadávkam je možné vytvoriť opravnú položku, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako: 

Opravnú položku nie je možné vytvoriť napríklad k postúpenej pohľadávke alebo k pohľadávke, ktorú je možné započítať so záväzkom voči dlžníkovi.

Opravná položka k príslušenstvu pohľadávky

Za príslušenstvo pohľadávky považujeme všetko, čo zvyšuje výšku pohľadávky z dôvodu oneskorenej úhrady. Môže to byť úrok z omeškania, poplatky z omeškania a iné platby, ktoré zvyšujú výšku pohľadávky. 

Ak bolo príslušenstvo pohľadávky zahrnuté do zdaniteľných príjmov a je riziko, že dlžník pohľadávku úplne alebo čiastočne neuhradí, je možnosť vytvoriť opravnú položku k príslušenstvu pohľadávky do výšky 100 % hodnoty príslušenstva alebo jej neuhradenej časti, ak od splatnosti pohľadávky, ku ktorej sa príslušenstvo viaže, uplynula doba dlhšia ako 1 080 dní alebo ak od splatnosti príslušenstva uplynula doba dlhšia ako 1 080 dní.

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.