Podľa zahraničných prieskumov počas aktívneho života vystriedame až 12 zamestnaní, pričom najčastejšie sa pre zmenu práce rozhodnú ľudia v stredných rokoch, ktorí pociťujú väčšiu finančnú aj osobnú stabilitu. (1)
Aj keď je v dnešnej dobe zmena práce bežnejšia než kedykoľvek predtým, dlhý zoznam zamestnaní v životopise nevysiela dobrý signál pre potencionálnych zamestnávateľov.
Ako často by sme mali meniť prácu a v ktorých prípadoch je vhodné uvažovať nad alternatívnym riešením?
Neustále hľadanie niečoho lepšieho
Podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2016, o zmene zamestnania uvažujeme v priemere každé 3 roky. V tomto období zmenila prácu takmer štvrtina opýtaných a s pribúdajúcimi rokmi sa tento počet zmenšoval. Dlhšie ako 15 rokov pracuje u toho istého zamestnávateľa iba 10 % respondentov. (2)
Množstvo rokov strávených v jednej práci závisí aj od odvetvia, v niektorých je fluktuácia zamestnancov vyššia. Zahraničné prieskumy naznačujú, že zamestnanci vo verejnom sektore menia prácu menej často ako ľudia pracujúci v súkromných firmách. (1)
Najkratšie zostávajú v jednom zamestnaní ľudia pracujúci v službách venujúcich sa voľnému času a pohostinstvu (2,3 rokov), veľkoobchodnom a maloobchodnom predaji (3,3 rokov) a poľnohospodárstve (3,5 rokov). Najstabilnejších zamestnancov má výrobný priemysel (5,1 rokov) a štátne úrady (8,2 rokov).
Ženy zostávajú v jednom zamestnaní v priemere 3,9 rokov a muži o 10 % dlhšie, priemerne 4,3 rokov. (1)
Aké sú dôvody na zmenu práce?
Pri uvažovaní nad zmenou práce často nedokážeme pomenovať konkrétne dôvody, kvôli ktorým máme chuť na zmenu. Aj v zamestnaní, ktoré nás baví a prináša množstvo výhod, môže časom nastať z rôznych dôvodov vyhorenie či pocit chýbajúceho ocenenia (nielen finančného).
Vyhorenie vo väčšine prípadov nastupuje pomaly a prejavuje sa celkovou vyčerpanosťou, problémami so spánkom, cynizmom, nižším pracovným výkonom a zhoršenými vzťahmi na pracovisku.
Zaujímavosťou je, že napriek rozšírenej predstave, vyšší plat nie je najdôležitejším dôvodom pre zmenu zamestnania. 58 % respondentov uviedlo, že by boli ochotnejší prijať horšie platenú prácu, ak by im prinášala iné benefity. (1)
Dôvodom na zmenu je aj zaujímavejšia pracovná náplň, zmena kolektívu, kariérny rast a vyššia kvalifikácia, či praktické dôvody ako kratšie dochádzanie do práce či rozbeh vlastného podnikania.
Kedy je čas uvažovať nad zmenou práce?
Jednoznačná odpoveď, žiaľ, neexistuje. Každý z nás má iné očakávania a priority, takže aj dobre platená a zaujímavá práca nemusí vyhovovať tomu, kto vníma ako prekážku napríklad dlhé dochádzanie.
Je potrebné pamätať tiež na to, že krátkodobé krízy a dočasná strata motivácie sú normálnou súčasťou pracovného života a vo väčšine prípadov sa po pár dňoch alebo týždňoch vytratia. Po dlhšej dobe v jednom zamestnaní sa môže objaviť rutina a človek si tak zvykne na benefity, ktoré mu jeho práca prináša, že ich prestane vnímať.
Mali by sme sa preto vyvarovať unáhleným rozhodnutiam a nedávať výpoveď z dôvodu, ktorý je len dočasný a dá sa zmeniť. Neznamená to však, že by sme mali problémy ignorovať a čakať, že sa konflikty vyriešia bez nášho pričinenia.
Obzvlášť pozor by sme si mali dať na niekoľko závažných signálov:
- negatívny dopad práce na zdravie, osobný život a spánok,
- šikana na pracovisku a toxická atmosféra,
- žiadna perspektíva na kariérny rast,
- meškajúca mzda a finančné problémy zamestnávateľa. (3)
Ak sa vo svojej práci stretávate s niektorým z týchto problémov, stojí zmena zamestnania určite za zváženie. Nakoniec, až 73 % ľudí, ktorí sa k tomuto kroku odhodlali, vníma svoje rozhodnutie aj s odstupom pozitívne. (1)
Alternatívne riešenia bez zmeny zamestnania
Občas sa môžeme dostať do situácie, kedy je pre nás zmena zamestnania neprípustná či už z finančných dôvodov alebo kvôli obmedzenej ponuke na trhu práce. Ani takéto prípady však neznamenajú, že by ste mali rezignovať a trpieť zlé podmienky bez nádeje na zlepšenie.
Na takmer každý problém existuje riešenie a pokiaľ s ním môžete niečo robiť, vyskúšajte niektorý z nasledovných tipov:
- zvýšte si kvalifikáciu – certifikát o nových zručnostiach, prípadne rekvalifikácia vám môže pomôcť vybojovať vyšší plat alebo povýšenie, prípadne zvýši vašu hodnotu na pracovnom trhu v prípade, že si nakoniec budete predsa len hľadať nové zamestnanie.
- požiadajte o preradenie na iné oddelenie – táto možnosť sa týka najmä väčších spoločností, kde vám iná pozícia zaistí nielen nový kolektív, ale vytrhne vás tiež zo zabehnutej rutiny.
- oddeľte pracovný život od osobného – v mnohých prípadoch za vyhorenie môže prepracovanosť. Ak patríte k ľuďom, ktorí aj vo voľnom čase riešia pracovné telefóny a e-maily, udržujete sa v neustálom strese, čo môže mať katastrofálne dopady na vaše fyzické aj duševné zdravie. Nastavte si hranice a čas, ktorý budete venovať niečomu, čo vám prináša radosť.
Zmena zamestnania môže často vyzerať ako strašiak a často vzbudzuje úzkosť. Vydať sa do neznámych vôd však môže posunúť váš život k niečomu ešte lepšiemu. Schopnosť prispôsobiť sa meniacemu svetu je na novom pracovnom trhu jednou z najcennejších zručností.
Použité zdroje: