7 tipov, ako nájsť motiváciu učiť sa nové zručnosti aj v dospelosti

Tipy 2.12.2019 Michaela Struhárová
Človek sa učí celý svoj život. Kým počas dospievania chodíme do školy a prijímame veľké množstvo nových informácií, v dospelosti sa to často mení. Len málokto z nás otvorí knihu a učí sa nové veci alebo zručnosti. Niektorým sa nechce, iní zas nemajú dostatok motivácie, alebo majú príliš veľa iných povinností, ktoré majú prioritu.

Každý z nás prijíma informácie inak. Niektorí čítajú knihy, iní pozerajú dokumenty a tí ďalší zasa získavajú množstvo informácií v komunikácií s ľuďmi. Ako sa však motivovať k naučeniu sa nových zručností a informácií? Prinášame vám zopár tipov, ako na to. 

Motivácia nepochádza len zvonka

Motivujeme sa v osobnom živote, v práci či v cvičení.

Na jednej strane motivácia pochádza z vonkajších faktorov, ako je finančné ohodnotenie, vyššie postavenie v práci, alebo dokonca aj úplná zmena pracovného zamerania

Na strane druhej však motivácia pochádza aj z vášho vnútra. Príkladom je samotné učenie sa novým zručnostiam. Človek musí vo svojom vnútri cítiť pocit zadosťučinenia a nejakej “odmeny”. Nemyslite preto len na vonkajšie faktory. Motivácia by vás mohla opustiť takmer ihneď.

1. Vyberte si niečo, čo vás zaujíma

Na to, aby ste otvorili knihu alebo zapli nejaký dokument či video, je potrebné mať k danej veci alebo odboru vzťah. Len málokto sa začne učiť niečo nové bez toho, aby ho to bavilo. Ak ste celý svoj život viac tvorivý typ ako typ na počítače, informatiku či matematiku, určite stavte na tvorivé činnosti.

Človek sa naučí niečo nové oveľa ľahšie vtedy, keď ho to baví a je to pre neho dôležité. V škole bolo pre nás vždy dôležité, aby sme sa dostali do ďalšieho ročníka, alebo aby sme získali titul. Teraz môže byť pre vás dôležité získať ďalšie zručnosti na to, aby ste získali svoju vysnívanú prácu.

Najväčšiu výhodu, ktorú teraz máte je to, že vy sami si určujete, čo sa budete učiť. Nemusíte sa držať žiadneho plánu vypracovaného niekým iným.

2. Spravte z toho činnosť, ktorá vás baví

Hneď po tom, čo si vyberiete danú oblasť, v ktorej sa chcete učiť, si zo svojho učenia spravte činnosť, ktorá vás bude baviť. Ak ste sa rozhodli, že sa naučíte nový jazyk, skúste si na internete nájsť sociálne siete a ľudí komunikujúcich v tomto jazyku. 

Okrem toho, že sa naučíte v cudzom jazyku dobre komunikovať, nájdete si aj priateľov. Komunikácia bude odľahčená, bude prebiehať v témach, ktoré vás bavia a bude vás motivovať učiť sa stále niečo nové.

Tento príklad aplikujte aj do iných sfér. Ak ste si našli tvorivú činnosť, vyskúšajte sa prihlásiť na kurz alebo si pozrite videá na internete. Tie vám môžu pomôcť zlepšiť vašu techniku.

Základom je to, aby vás daná činnosť bavila a bola zábavná. Len vtedy v nej vie človek pokračovať a zlepšovať sa.

3. Meňte spôsoby učenia

Na to, aby bolo učenie zaujímavé, je dôležité neustále meniť jeho spôsob a štýl. Raz sa učte z kníh, inokedy pozerajte videá či dokumenty a niekedy zas vyskúšajte podcasty. Nie každému vyhovuje sedieť celý čas nad knihami, a preto je dobré spestriť si to.

4. Vytýčte si ciele

Každý proces musí mať určitý hlavný cieľ a menšie podciele. Len tak budete vedieť, čo vlastne chcete dosiahnuť. Mnohí ľudia robia chybu v tom, že majú jeden hlavný cieľ, ktorý chcú dosiahnuť okamžite. Následne im však motivácia klesá, pretože čakajú, že sa do cieľa dostanú už o pár dní a od všetkého upustia. To je chyba, ktorej by ste sa mali vyhýbať.

Zadajte si preto podciele. Tie sú najdôležitejšie pre správny proces. Myslite na to, že cesta k hlavnému cieľu je taktiež zaujímavá a poskytuje vám veľké množstvo nových možností do života. Môžete stretnúť nových ľudí alebo sa naučíte aj niečo, čo ste vôbec nečakali.

Počas svojej cesty k hlavnému cieľu budete postupne spĺňať menšie podciele. Každým splnením takéhoto míľnika budete viac a viac motivovaní. Tiež budete mať omnoho väčšiu šancu dostať sa do cieľa.

5. Zadajte si presný čas

Ak chcete, aby sa z vášho učenia stal nejaký zvyk, ktorý budete prirodzene opakovať, zadajte si presný čas. Učte sa v tom istom čase aj predchádzajúce dni. Váš mozog si na tento čas zvykne a pre vás bude úplne bežné sadnúť si ku knihám, k dokumentu alebo k nejakému cvičeniu.

6. Pripomínajte si, prečo to robíte

Nezabúdajte, že počas vášho procesu to nebudú len dobré a usmievavé dni, kedy sa vám bude chcieť učiť. Prídu aj tie tmavšie, smutnejšie dni, kedy budete mať chuť so všetkým skončiť a neurobiť už vôbec nič.

Na takéto prípady buďte pripravení. Vždy si vtedy pripomínajte, prečo ste niečo takéto vôbec začali robiť. Učíte sa napríklad ako spracovať účtovníctvo? Spomeňte si, že pracovné miesto, ktoré tak chcete, si vyžaduje určitý stupeň vedomostí. 

7. Zaviažte sa

Zaviažte sa sami sebe a sľúbte si, že od novej zručnosti a činnosti len tak neodídete. Sľúbte si, že sa budete stále zlepšovať. Myslite na to, ako už o pár týždňov či mesiacov na tom budete omnoho lepšie. Pamätajte aj na to, prečo ste začali.

Ak sa bojíte, že svoj sľub nedodržíte, zdieľajte ho s priateľmi. Tí vás môžu motivovať a podporovať vždy, keď sa budete cítiť, že to vzdáte. Podpora od priateľov či rodiny je veľmi dôležitá.

Učenie je prirodzený proces

Pre človeka je učenie úplne prirodzeným procesom. Náš mozog je stavaný na to, aby neustále prijímal nové informácie, ktoré môže spracovať. Na začiatku to pôjde možno ťažšie, no každým jedným dňom stráveným učením sa to bude zjednodušovať. Stačí vytrvať. 

Prihláste sa na rekvalifikačný kurz u nás v Agentúre Jaspis. Využiť môžete aj príspevok z úradu práce a kurz absolvovať zadarmo

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.