Informácie na telefónnom čísle 0948 399 388
Zákaznícka zóna

3 spôsoby, ako zvýšite svoju hodnotu na trhu práce

Trh práce sa neustále vyvíja. Buďte aktívny a pracujte na osobnom rozvoji, vďaka čomu zvýšite svoju šancu nájsť si lepšiu prácu.Veľa ľudí v obave zo zmeny radšej zostáva na svojom pracovisku, hoci nie sú spokojní s šéfom, pracovnou náplňou, kolegami, ohodnotením alebo dokonca bojujú s príznakmi vyhorenia. Možno ani len netušíte, že stačia malé zmeny a v očiach zamestnávateľov viete zvýšiť svoju cenu.


Pokrok sa nedá zastaviť

Za posledné roky sa na trhu práce začali používať nové technológie, s ktorými najmä staršie ročníky neprichádzali do kontaktu. Preto uchádzači o prácu v strednom a vyššom veku, prípadne ženy po materskej dovolenke, cítia tlak prichádzajúci v podobe mladých a ambicióznych absolventov.

Ovládajú niekoľko cudzích jazykov, práca s počítačom je každodennou súčasťou ich života, počas školy mali možnosť absolvovať stáže vo firmách, skúsiť si rôzne pracovné náplne a majú chuť pracovať na sebe. To však neznamená, že zamestnanec s dlhoročnými skúsenosťami automaticky pri výberových konaniach ťahá za kratší koniec.

Nevýhodou absolventov je hlavne to, že majú málo pracovných skúseností, preto sa nedá povedať, že firma dá prednosť práve jemu.

Aj keď nie je ľahké bojovať s touto konkurenciou na pohovoroch, najmä o pozície v špičkových slovenských firmách, základom je dobrá príprava a prepracovaný životopis, ktorý je vstupnou bránou na pohovor.

Ukážte zamestnávateľovi svoje silné zbrane

Pred každým pohovorom si podrobne naštudujte požiadavky zamestnávateľa a zamyslite sa nad tým, čo dokážete svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi ponúknuť. Získate tak dostatočné sebavedomie, ktoré budete v konkurencii ostatných uchádzačov potrebovať.

Počíta sa všetko, od dosiahnutého vzdelania, predchádzajúcich pracovných skúseností, jazykových znalostí či zručností.Zvýšte svoju kvalifikáciu

Vzdelávanie a osobný rozvoj je nevyhnutnou súčasťou života a každý človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, sa musí neustále učiť a zdokonaľovať.

Vysokoškolský diplom dnes už je akýmsi štandardom, no prax býva často odlišná. Aj mnohí absolventi špičkových vysokých škôl siahajú po doplňujúcom vzdelaní. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa nedarí zamestnať, je na čase začať sa učiť niečo nové.


1. Učte sa cudzie jazyky

Podľa najväčšieho slovenského pracovného portálu Profesia.sk, až v 60% pracovných ponúk zamestnávatelia vyžadujú znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. Ovládanie cudzieho jazyka je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou, preto sa prestaňte vyhovárať na vek alebo neúspešné pokusy a skúste to.

Nemusíte dokonca ani cestovať do zahraničia, pretože jazykové školy spolupracujú s lektormi zo zahraničia, ktorí s vami budú rozprávať len v cudzom jazyku. Budete tak nútený študovať slovnú zásobu, pomaly ju používať v konverzácii a sledovať svoje pokroky.

Ak na dochádzanie do jazykovej školy nemáte čas alebo financie, existuje niekoľko metód, ktoré zvládnete aj doma. Pozrite si svoje obľúbené filmy v originálnom znení s titulkami, nalepte si lístočky na predmety vo vašej domácnosti s pomenovaním v cudzom jazyku, stiahnite si do telefónu aplikáciu a študujte počas čakania alebo cestovania.2. Počítačové znalosti

Počítače sú súčasťou veľkého množstva pracovných ponúk. Udržať krok sa môže zdať ťažké, pretože čo bolo moderné dnes, zajtra už prekoná niečo nové.

Ak práca s počítačom nie je vaša silná stránka, odporúčame najskôr absolvovať základný kurz, kde sa naučíte pracovať s internetom a kancelárskymi balíkmi programov. Pre pokročilejších sú zasa vhodné špecializované kurzy. Momentálne sú populárne sociálne siete a správa internetových reklám, ktoré vám odborníci v týchto oblastiach podrobne vysvetlia a na kurzoch si ich rovno aj skúsite.3. Rekvalifikačný kurz

Strata práce je bolestivá, no má aj svoju svetlejšiu stránku. Voľný čas môžete využiť na absolvovanie rekvalifikačného kurzu, ktorý máte ako uchádzač o prácu úplne zdarma.

Či už chcete začať podnikať, stať sa manažérom, stať sa poradcom a pracovať na voľnej nohe a nemáte potrebné vzdelanie, môžete sa “preškoliť” práve vďaka rekvalifikačným kurzom. Podľa štatistík Ústredia práce si 49% z viac ako 31 000 ľudí, ktorí absolvovali kurz v rokoch 2015 - 2016, našlo prácu do 6 mesiacov. Kurzy sú akreditované Ministerstvom školstva a v ponuke nájdete rôzne profesie a špecializácie.


Šťastie máte vo svojich rukách

Ak chcete zmenu, odhoďte výhovorky a začnite na sebe tvrdo makať. Možností je veľa. Tieto tri kroky môžu byť inšpiráciou a vy si môžete nájsť cestu, ktorá vyhovuje vám.

publikované: 05. 09. 2018

Naše webové stránky používajú cookies a uchovávajú Vašu IP adresu. Viac informácií nájdete tu.