Uvažujete o zmene práce? Nie ste sami, počty výpovedí lámu vo svete rekordy

V Amerike spôsobila pandémia fenomén, ktorý nazvali The Great Resignation. Ľudia húfne opúšťajú svoje pracovné miesta a hľadajú šťastie inde. Tento trend sa postupne stáva celosvetovým. Dobrá správa je, že počet pracovných pozícií pribúda a máte z čoho vyberať.
great-resignation3.jpg

Niet pochýb, že COVID-19 nás prinútil prehodnotiť svoj život a svoje priority, ako vo vzťahoch, tak v práci. Ostávať na miestach, ktoré si vyžadujú veľa námahy, trpí fyzické aj duševné zdravie, už pre mnohých ľudí stratilo význam. V Amerike spôsobila pandémia fenomén, ktorý nazvali The Great Resignation. Ľudia opúšťajú svoje pracovné miesta, a hľadajú šťastie inde. Tento trend sa postupne stáva celosvetovým. 

Pracovné očakávania zamestnancov sa s trvajúcim efektom pandémie menia

Je pochopiteľné, že zamestnanci nie sú ochotní trpieť neustály tlak, spôsobený nervozitou, strachom či ktovieakými príčinami, ktoré nútia ľudí byť ako osina v zadku. Niektorí svoje miesta opustia, iní ostanú, pretože im dáva aspoň akú-takú istotu príjmu, ktorej sa nechcú vzdať. 

Navyše, pandémia uzavrela milióny ľudí po celom svete doma. Tým sa otvoril nový pohľad na rovnováhu práce a oddychu. Online stretnutia sa stali bežným štandardom a cesty do kancelárií sa obmedzili na nevyhnutné minimum. 

Zatiaľ čo niektorí by boli oveľa radšej 10 hodín denne v práci, než doma pred obrazovkami, iným home office vyhovuje. Dáva im viac času a slobody, viac priestoru na spoločné aktivity s rodinou. 

Pandémiou stále trpia podniky, vďaka ktorým sme viedli spoločenský život, ako sú kaviarne, bary a reštaurácie. Naproti tomu sa obrovským tempom rozvinula digitalizácia. Vzhľadom k tomu, že si už všetko, čo potrebujeme k životu, môžeme objednať online, e-shopy a donášky jedla prudko napredujú. 

great-resignation2.jpg

Čísla hovoria za všetko

Pozrime sa na tento problém cez celosvetové štatistiky:

Pracovníci na nízko ohodnotených pozíciách mali len minimálne (alebo žiadne) úspory pred vypuknutím pandémie, čím sa po strate zamestnania alebo zhoršení pracovných podmienok dostali do bezvýchodiskovej situácie. V Európe, našťastie, situácia nie je tak tragická, aj keď aj tu sa ocitli státisíce ľudí bez práce. Do ťažkej životnej etapy sa s COVIDom dostalo aj veľa Slovákov. 

Stratili ste prácu? Nezúfajte a pozrite sa, aké máte možnosti. 

great-resignation6.jpg

Zmena k lepšiemu?

Kríza obracia životy naruby. Opustiť zamestnanie je zmena, ktorú mnohí vnímajú ako veľmi negatívnu. Spája sa totiž s pocitom vyhorenia, životného zlyhania. V skutočnosti k tomu ľudí vedie túžba po lepšom mieste, po novej práci, vyššom plate, väčšej slobode a pocite naplnenia. A splniť tieto túžby nie je nereálne. 

Na strane podnikov sú kvalifikovaní a šikovní pracovníci mimoriadne potrební. Firmy predsa potrebujú ľudí, ktorí pre nich budú pracovať, tvoriť, a pomáhať im napredovať. 

Potvrdzuje to aj množstvo inzerátov na známom portáli Profesia.sk. Profesia zaznamenala rekordný počet inzerátov s voľnými pracovnými ponukami toto leto. Nezamestnaní a tí, ktorí váhali, či je na zmenu práce ten správny čas, si majú z čoho vyberať. 

Vyšší plat, lepšie pracovné podmienky, flexibilnejší pracovný čas, viac slobody či zamestnanecké benefity, ktoré dbajú na ochranu zdravia sú veci, ktoré pri výbere nového zamestnania rozhodujú. A je veľa pracovných pozícií, ktoré tieto výhody skutočne ponúkajú. 

great-resignation5.jpg

Takéto sú možnosti zmeny práce

Firmy hľadajú ľudí. A nie len tých najmladších - uvoľňujú sa senior pozície, zamestnávatelia oceňujú vzdelanie aj skúsenosti. Zmeniť prácu, ale aj rozšíriť si vzdelanie, alebo úplne zmeniť doterajšie zameranie je možné v akomkoľvek veku. 

Stačí využiť niektorú z týchto príležitostí: 

Odpoveď na inzerát

Aj napriek tomu, že leto je obdobím dovoleniek, na Profesii pribudlo počas augusta zhruba 29 tisíc inzerátov, uviedla hovorkyňa portálu Nikola Richterová pre Forbes.sk. Počet voľných pracovných miest stále rastie. Hľadajú sa obchodní zástupcovia, predavači, projektoví manažéri, učitelia aj lekári, pracovníci v oblasti cestovného ruchu, hotelierstva aj gastronómie. 

Stačí si nájsť tú správnu ponuku, vypracovať životopis, prípadne motivačný list, kde prezdradíte pár slov o sebe. odoslať a čakať na odpoveď. 

Nebojte sa uchádzať o pozíciu, ktorá sa líši od vášho predchádzajúceho zamestnania. Na pohovore vyzdvihnite svoje skúsenosti a vlastnosti, vymyslite, ako by ste využili doterazjšie skúsenosti v novej práci. Dokážte, že budete pre firmu prínosom, aj keď “pochádzate” z iného odvetvia. Nový uhol pohľadu je často práve to, čo posunie firmu vpred. 

great-resignation4.jpg

Začnite podnikať

Živnosť alebo s. r. o.? Ak ste nezamestnaný, po 3 mesiacoch evidencie na úrade práce môžete  získať od štátu príspevok na podnikanie vo výške maximálne 5930 € (výška sa líši podľa kraja). Banky tiež budúcim podnikateľom poskytujú pôžičky, ak ich presvedčíte svojím podnikateľským plánom.

Začať podnikať je možné aj popri zamestnaní či materskej dovolenke. Najprv ako privyrobenie si, a keď sa vám začne dariť, pustíte sa do toho naplno. 

Rekvalifikačný kurz 

Začať pracovať v úplne inom odvetví nie je až také zložité, ako by sa mohlo zdať. Využite možnosti rekvalifikačných kurzov. Evidovaní na úrade práce môžu požiadať o príspevok cez Repas a vzdelávať sa vďaka nemu zadarmo. Náklady vám uhradí štát. Vyberte si ten správny kurz pre vás a prihláste sa naň. 

Rekvalifikačný kurz môžete absolvovať aj u nás. Prečítajte si, aký je postup a aké kurzy vám preplatí úrad práce

Online kurz

Podľa analýz Profesie je sektor informačných technológii jednou z oblastí, kde je najjednoduchšie získať prácu. Programovanie nie je ľahké a nie každý no môžete sa ho naučiť aj z domu. Prostredníctvom online kurzov sa naučíte napríklad aj účtovníctvo či spracovanie mzdovej agendy a ďalšie nové zručnosti. 

 

Možností na zmenu práce je neúrekom. Vezmite náročné životné obdobie ako novú príležitosť. Ako povedal Thich Nhat Hanh, svetoznámy spirituálny vodca, básnik a mierový aktivista,  - “Bez bahna lotosy nevykvitnú.” Tie najlepšie veci sa zrodia často práve z najväčších kríz. 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.