Je jednoosobová s.r.o. výhodnejšia ako živnosť?

Čo by mal začínajúci podnikateľ vedieť pri zakladaní svojej firmy? Čo je jednoosobová s.r.o. a ako sa zakladá? Aké odvody a dane platí? Kedy sa oplatí ju založiť a je výhodnejšia ako živnosť?
jednoosobova-sro1.jpg

Najskôr trochu všeobecne. Podľa Obchodného zákonníka je spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.) právnickou osobou patriacou medzi obchodné spoločnosti a je oprávnená vykonávať podnikateľskú činnosť. Spoločnosť môže založiť minimálne jedna a maximálne päťdesiat osôb. Osoba, ktorá chce s.r.o. založiť nesmie:

V prvých dvoch prípadoch môžu dať daňový úrad a sociálna poisťovňa súhlas na založenie po zaplatení dlhov.

Čo je jednoosobová s.r.o. a ako sa zakladá v porovnaní s viacosobovou? 

Je to spoločnosť, ktorú založila a vedie iba jedna osoba. Tá je súčasne spoločníkom aj konateľom. Aj v tejto spoločnosti s ručením obmedzeným, rovnako ako vo viacosobovej, sú dva základné orgány :

Vklad do základného imania s.r.o. (peňažný i nepeňažný) musí mať hodnotu minimálne 5 000 €. V jednoosobovej s.r.o. ho musí zložiť zakladajúca osoba, vo viacosobovej s.r.o. sa skladá z vkladov spoločníkov, pričom výška vkladu spoločníka musí byť minimálne 750 €.

Tip na čítanie: Konateľ vs. spoločník v s.r.o.: Aké sú rozdiely?

Osoba, ktorá sa rozhodne založiť spoločnosť si musí určiť: 

Zakladateľské dokumenty v jednoosobovej s.r.o.

 

Rozdiely jednoosobovej s.r.o. so živnosťou

Odvody a dane 

Otvoriť si živnosť alebo s.r.o.? Často kladená otázka podnikateľov. 

Šetrenie na odvodoch na jednej strane, naproti tomu však oveľa viacej starostí so zakladaním spoločnosti v porovnaní so živnosťou. 

Vedenie podvojného účtovníctva je pre podnikateľa zložitejšie a väčšinou si vyžaduje zazmluvniť externú firmu. Z tohto pohľadu sa jednoosobová s.r.o. oplatí podnikateľom s vysokými výdavkami.

Rozdiely sú aj v daniach u živnostníkov a jednoosobovej s.r.o. 

Sadzby dane pre živnostníka sú v roku 2024 tri:

Tip na čítanie: Mikrodaňovník: Podnikatelia s menšími príjmami môžu získať výhody

Sadzby dane pre jednoosobovú s.r.o. sú pre rok 2024:

Od 1. januára 2024 dochádza k zmene sadzby. Dividendy zo zisku za rok 2024 už budú zdanené zrážkovou daňou 10 %.

Dôležité je však pripomenúť, že od roku 2024 sa opätovne zaviedla minimálna výška dane (daňová licencia), ktorá sa dotýka všetkých právnických osôb.

jednoosobova-sro3.jpg

Ručenie iba majetkom firmy

Výpomoc rodinných príslušníkov v jednoosobovej s.r.o.

Čo je teda výhodnejšie? Jednoosobová s.r.o. alebo živnosť?

Obidve formy podnikania majú svoje plusy a mínusy a to čo, sa môže zdať na jednej strane výhodou (napr. šetrenie na neplatení odvodov), môže byť na druhej strane nevýhodou (napríklad vyššie výdavky na dane a vedenie účtovníctva). Preto, ak živnostník uvažuje o prechode na jednoosobovú s.r.o. je vhodné prejsť si všetky možnosti so skúseným účtovníkom a poradiť sa o prípadnom účtovaní spoločnosti. 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.