Na konci každého účtovného obdobia zisťuje účtovná jednotka svoj výsledok hospodárenia za dané účtovné obdobie. Výsledkom hospodárenia môže byť zisk alebo strata. Účtovná strata vzniká v prípade, že náklady účtovnej jednotky sú vyššie ako výnosy za dané účtovné obdobie.
Účtovná strata sa v účtovnej závierke právnických osôb vykazuje v súvahe ako ,,Výsledok hospodárenia za účtovné obdobie po zdanení” a je súčasťou vlastného imania, pričom sa vykáže so znamienkom mínus. Do výpočtu výsledku hospodárenia po zdanení vstupujú všetky náklady, vrátane dane z príjmov a všetky výnosy, ktoré vznikli účtovnej jednotke za dané účtovné obdobie.
Vysporiadanie účtovnej straty v roku 2022
Spôsob vysporiadania účtovnej straty sa odlišuje v závislosti od typu obchodnej spoločnosti.
Vysporiadanie straty v obchodných spoločnostiach upravujú viaceré zákony. Základné pravidlá hospodárenia jednotlivých typov obchodných spoločností, práva a povinnosti spoločníkov sú definované v Obchodnom zákonníku.
Špecifické postupy rozdeľovania výsledku hospodárenia upravujú zákonné listiny spoločností, ako sú spoločenské zmluvy, stanovy akciovej spoločnosti a pod.
Úhrada straty v spoločnosti s ručením obmedzeným
V spoločnosti s ručením obmedzeným o vysporiadaní účtovnej straty rozhoduje valné zhromaždenie, prípadne sa vykoná rozhodnutím jediného spoločníka, ak ide o jednoosobovú s.r.o.
Spoločnosť s ručením obmedzeným sa môže rozhodnúť vysporiadať stratu nasledovnými spôsobmi:
- preúčtovanie straty na účet ,,Neuhradená strata minulých rokov” a rozhodnúť o jej vysporiadaní neskôr,
- uhradiť stratu z rezervného fondu, ktorý je na tento účel určený,
- uložiť povinnosť uhradiť stratu spoločníkmi,
- uhradiť stratu z ,,Nerozdeleného zisku minulých rokov”,
- znížiť základné imanie, pričom nesmie dôjsť k jeho zníženiu pod minimálnu hodnotu stanovenú Obchodným zákonníkom.
Úhrada straty v akciovej spoločnosti
Právomoc rozhodovať o úhrade straty v akciovej spoločnosti spadá do pôsobnosti valného zhromaždenia. Valné zhromaždenie môže rozhodnúť o úhrade straty nasledovnými spôsobmi:
- použitím rezervného fondu,
- znížením základného imania spoločnosti,
- použitím nerozdeleného zisku z minulých rokov,
- účtovnú stratu ponechá na účte ,,Nerozdelená strata” a o jej vysporiadaní rozhodne neskôr.
Akciová spoločnosť nemôže žiadať úhradu straty od svojich akcionárov.
Úhrada straty v komanditnej spoločnosti
Odporúčaný postup v Obchodnom zákonníku na rozdelenie zisku komanditnej spoločnosti je možné použiť aj pre prípad úhrady účtovnej straty.
V prípade, že spoločenská zmluva neurčuje presný postup vysporiadania straty, Obchodný zákonník odporúča rozdelenie straty medzi komplementárov rovným dielom. Rozdelenie straty medzi komanditistov je možné rozdeliť pomerom podľa výšky splatených vkladov.
Úhrada straty vo verejnej obchodnej spoločnosti
Obchodný zákonník stanovuje, že stratu zistenú ročnou účtovnou závierkou znášajú spoločníci rovným dielom, samozrejme ak spoločenská zmluva neustanovuje inak. Vysporiadanie straty spoločníkmi je možné realizovať jej úhradou spoločníkmi alebo znížením vkladov spoločníkov.
Záporné vlastné imanie - problém v spoločnosti
Vlastné imanie je tvorené základným imaním, fondmi a tiež výsledkom hospodárenia, pričom môže ísť o výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, nerozdelený zisk minulých rokov, alebo neuhradenú stratu minulých rokov.
Problém nastáva, ak je neuhradená strata minulých rokov vo vyššej sume, než suma ostatných položiek vlastného imania a účtovná jednotka tak vykazuje záporné vlastné imanie. Ak má účtovná jednotka záporné vlastné imanie, je veľmi pravdepodobné, že sa dostáva do krízy. Spoločnosti tak môže hroziť úpadok.
Prečítajte si viac o zápornom základnom imaní.
Všetky typy obchodných spoločností by mali rozhodnúť o rozdelení zisku alebo vysporiadaní straty najneskôr do konca nasledujúceho účtovného obdobia po roku, v ktorom sa výsledok hospodárenia dosiahol.