Na ceste za vysnívanou prácou, podnikaním, alebo za vedomosťami, po ktorých túžite, býva medzníkom získanie určitých zručností. Často sa stáva, že aj napriek vyštudovanej škole objavíte novú vášeň, ktorej zdokonalenie si vyžaduje absolvovanie kurzu. Na internete natrafíte na bohatú ponuku rôznych školení a kurzov, ktoré zvládnete z pohodlia domova, no je to tá najlepšia možnosť? Alebo je lepšie sa učiť „klasicky“ pod dohľadom lektora, ktorý vám kedykoľvek poradí? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.
Flexibilné vzdelávanie online, ktoré vyžaduje sebadisciplínu
Online výučba prebieha pomocou videí s komentármi lektorov aj s názornými ukážkami, alebo webinárov, v ktorých lektori prednášajú priamo cez „videohovor“. Z videí sa môžete začať čokoľvek učiť prakticky od nuly, napríklad nový jazyk, základy hry na gitare, tvorby webstránok a mnoho ďalších vecí. K najčastejšie absolvovaným online kurzom patria jazykové, ekonomické (napr. účtovníctvo), počítačové (napr. tvorba webstránok), ale možností je o mnoho viac.
Naše online kurzy a školenia prebiehajú naživo s lektorom, ktorý vysvetlí problematiku a môžete sa pýtať otázky. Niektoré z kurzov majú akreditáciu a po úspešnom absolvovaní získate certifikát.
Pri štúdiu online by mali byť dostupné kvalitné materiály (texty, skriptá) a poskytnutá možnosť diskutovať s inštruktormi a ostatnými študentmi prostredníctvom chatu.
Podľa prieskumu študentov Univerzity Baltimore, ktorý sa týkal študentov, vzdelávajúcich sa najmä prostredníctvom internetu, 76 % opýtaných považuje za najväčšiu výhodu online vzdelávania časovú flexibilitu.
Online kurzy najčastejšie vyhľadávajú mamičky na materskej dovolenke, ktoré si nemôžu dovoliť z časových dôvodov dochádzať na niekoľkohodinové prezenčné kurzy, zamestnanci s pracovnou dobou, ktorí si nemôžu opustiť pracovisko, študentov, ktorí si radi určujú sami čas na štúdium alebo ľudí.
Na druhej strane, aby bol kurz pre vás naozaj prínosný, musíte si dobre vybrať. Nie všetky totiž idú do hĺbky problematiky a tiež nie je zaručené, že na konci získate certifikát, ktorý je akceptovaný aj úradmi.
Výhody online kurzov:
- Časová flexibilita je najčastejším dôvodom, prečo ľudia uprednostňujú online vzdelávanie pred návštevou prezenčných kurzov. Vaše vzdelávanie sa môže začať každý deň po pracovnej dobe, alebo veľmi skoro ráno. Každý človek je kreatívny v inú dennú hodinu. „Nočné sovy“ najradšej pracujú dlho aj po polnoci, ranné vtáčatá vstanú o piatej ráno s čistou a sviežou mysľou, pripravenou na nové informácie.
- Študovať môžete na mieste, kde sa cítite najpohodlnejšie. Za stolom v kuchyni či na gauči, prípadne vonku.
- Online kurzy vám ušetria čas aj náklady na cestovanie, či ubytovanie, ak sa kurz uskutočňuje ďaleko od vášho bydliska.
- Vzdelávať sa môžete aj v zahraničných inštitúciách, bez toho, aby ste opustili svoj domov. Kurzy, dostupné pre každého, ponúkajú aj najlepšie svetové univerzity.
- Aj počas online kurzov môžete komunikovať s lektormi, alebo diskutovať s ostatnými študentmi prostredníctvom chatu.
Nevýhody online kurzov
Účasť na kurze je len na vašej vôli. Vyžaduje si veľký zmysel pre disciplínu, nevynechať ani jednu lekciu, nevzdať to, keď sa práve necítite plne motivovaný. Preto niektorým študentom vyhovuje viac pevne stanovený čas a pravidelná dochádzka do „triedy“.
- Práve pri štúdiu „doma na gauči“ je rizikom, že ľahko stratíte pozornosť. Vyrušiť vás môže čokoľvek, čo máte doma: televízor, časopis, povinnosť umyť riady, dieťa...
- Po absolvovaní niektorých kurzov sú študenti sklamaní z rozsahu prezentovaného učiva, z prejavu inštruktora alebo iných nedostatkov.
- Rôzne kurzy zadarmo vás síce naučia veľa nových vecí, no často nestačia na získanie dostatku odborných znalostí, ak sa chcete v danej oblasti zamestnať. Závisí to od konkrétneho typu kurzu, no zvyčajne je potrebné ďalšie vzdelávanie.
- Ak ste ešte nikdy neskúšali samovzdelávanie, možno vás prekvapí, aké náročné je ostať motivovaný počas celého trvania kurzu. Ľahko sa môže stať, že postupne prestanete venovať svojmu kurzu patričnú pozornosť a vzdáte to pred koncom. Preto, ak si dokážete zorganizovať svoj časový harmonogram tak, aby ste mohli navštevovať prezenčný kurz, zvážte túto možnosť.
Klasické prezenčné kurzy sú stále vysoko efektívnou formou vzdelávania
Prezenčný kurz vzdeláva tradičným spôsobom - prebieha v presne stanovenom čase, v budove vzdelávacej inštitúcie alebo inom mieste, v rozsahu, aký daný predmet vyžaduje. Samozrejmosťou je stála prítomnosť lektora/prednášajúceho, ktorý je v danej oblasti odborníkom a dokáže podať informácie tak, aby ste z kurzu mali čo najväčší úžitok.
Ukončuje sa skúškou, ktorá prebieha buď písomne, alebo ústne, tiež v priamom kontakte s lektorom. Po úspešnom absolvovaní získate certifikát.
Klasický spôsob výučby je preferovaný najmä pri získavaní odborných znalostí. Ako dokázalo viacero zahraničných prieskumov, v ktorých sa vyjadrovali študenti vysokých škôl, tradičné prednášky sú o mnoho efektívnejšie, ak je vaším cieľom preskočiť z úrovne pokročilého na úroveň experta.
Absolvovanie kurzu prezenčne je priam nevyhnutné, ak ide o vzdelanie v oblasti, kde je prax dôležitejšia, ako teória. Sú to napríklad kurzy gastronómie, opatrovania, kozmetiky, masáže, zvárania, krajčírstva a mnoho ďalších. Aj pri učení sa jazykov a nadobúdaní počítačových zručností však má prezenčná forma výučby množstvo výhod.
Skvelým príkladom efektívneho vzdelávania prezenčnou formou je účtovníctvo a dane, ktoré často podliehajú zmenám zákonov. Niektoré účtovné operácie vzbudzujú otázniky aj medzi dlhoročnými účtovníčkami. Začiatočník tieto situácie v úvode neodchytí, naučí a ich zle a pri samostatnom účtovaní vo firme narobí zbytočné problémy, ktoré môžu vyústiť do vysokých pokút za porušenie zákona. Skúsení lektori z praxe vedia, na čo začiatočníkov upozorniť, chyby vám vysvetlia, prípadne sa naučíte im predchádzať aj z chýb iných študentov.
Výhody prezenčného štúdia
- Priamy kontakt so skúseným učiteľom, schopným promptne odpovedať na akékoľvek otázky a prediskutovať problém, zrejme online kurzy nikdy úplne nenahradia.
- Pri prezenčnom štúdiu vás fyzická prítomnosť lektora a ostatných študentov prinúti sústrediť sa (narozdiel od domáceho samoštúdia).
- Učenie sa cudzieho jazyka je oveľa efektívnejšie, ak priamo konverzujete s človekom, ktorý ho perfektne ovláda.
- Pri precvičovaní vašich novo nadobudnutých vedomostí v praxi urobíte množstvo chýb. Váš lektor je tu na to, aby vás opäť uviedol na správnu cestu.
- Diskusiami s lektorom a s ostatnými študentmi sa niekedy naučíte viac ako očakávate.
- Možno získate nových priateľov.
- Motivácia absolvovať celý kurz môže byť mnoho vyššia, keď ste v tom spolu s ostatnými študentmi.
Nevýhody prezenčných kurzov:
- Majú presne stanovený čas na presne určenom mieste – nech sa vo vašom živote deje čokoľvek. Niektorým udalostiam sa jednoducho nevyhnete, a možno nechcene vynecháte pár lekcii.
- Nie každému vyhovuje spôsob komunikácie počas lekcií. Aj v klasickom kurze sa môže stať, že odpovede lektora budú nedostatočné.
Prezenčná forma štúdia alebo online kurzy naživo sú napriek tomu rýchlejšia a efektívnejšia cesta k vedomostiam. Online vzdelávanie zo záznamu zas umožňuje študovať vlastným tempom, kedykoľvek a kdekoľvek. V každom prípade, rozhodnutie vzdelávať sa je vždy správne. Pridajte sa k ľuďom, ktorí majú neustálu túžbu rozvíjať svoju osobnosť, získavať nové znalosti a plniť si svoje sny.