Online vzdelávanie hýbe svetom. Pri kurzoch s výkladom lektora naživo sú pokroky efektívnejšie

Tipy 2.6.2022 Michaela Struhárová
Je online vzdelávanie skutočne najlepšou a najefektívnejšou formou získavania nových vedomostí? Tradičné prezenčné kurzy majú svoje výhody a pokrok z pokročilého na experta je rýchlejší.
prezenčné vs. online kurzy

Na ceste za vysnívanou prácou, podnikaním, alebo za vedomosťami, po ktorých túžite, býva medzníkom získanie určitých zručností. Často sa stáva, že aj napriek vyštudovanej škole objavíte novú vášeň, ktorej zdokonalenie si vyžaduje absolvovanie kurzu. Na internete natrafíte na bohatú ponuku rôznych školení a kurzov, ktoré zvládnete z pohodlia domova, no je to tá najlepšia možnosť? Alebo je lepšie sa učiť „klasicky“ pod dohľadom lektora, ktorý vám kedykoľvek poradí? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.

Flexibilné vzdelávanie online, ktoré vyžaduje sebadisciplínu

Online výučba prebieha pomocou videí s komentármi lektorov aj s názornými ukážkami, alebo webinárov, v ktorých lektori prednášajú priamo cez „videohovor“. Z videí sa môžete začať čokoľvek učiť prakticky od nuly, napríklad nový jazyk, základy hry na gitare, tvorby webstránok a mnoho ďalších vecí. K najčastejšie absolvovaným online kurzom patria jazykové, ekonomické (napr. účtovníctvo), počítačové (napr. tvorba webstránok), ale možností je o mnoho viac. 

Naše online kurzy a školenia prebiehajú naživo s lektorom, ktorý vysvetlí problematiku a môžete sa pýtať otázky. Niektoré z kurzov majú akreditáciu a po úspešnom absolvovaní získate certifikát. 

Prezenčné alebo online kurzy

Pri štúdiu online by mali byť dostupné kvalitné materiály (texty, skriptá) a poskytnutá možnosť diskutovať s inštruktormi a ostatnými študentmi prostredníctvom chatu.

Podľa prieskumu študentov Univerzity Baltimore, ktorý sa týkal študentov, vzdelávajúcich sa najmä prostredníctvom internetu, 76 % opýtaných považuje za najväčšiu výhodu online vzdelávania časovú flexibilitu

Online kurzy najčastejšie vyhľadávajú mamičky na materskej dovolenke, ktoré si nemôžu dovoliť z časových dôvodov dochádzať na niekoľkohodinové prezenčné kurzy, zamestnanci s pracovnou dobou, ktorí si nemôžu opustiť pracovisko, študentov, ktorí si radi určujú sami čas na štúdium alebo ľudí. 

Na druhej strane, aby bol kurz pre vás naozaj prínosný, musíte si dobre vybrať. Nie všetky totiž idú do hĺbky problematiky a tiež nie je zaručené, že na konci získate certifikát, ktorý je akceptovaný aj úradmi. 

Výhody online kurzov:

Prezenčné alebo online kurzy

Nevýhody online kurzov

Účasť na kurze je len na vašej vôli. Vyžaduje si veľký zmysel pre disciplínu, nevynechať ani jednu lekciu, nevzdať to, keď sa práve necítite plne motivovaný. Preto niektorým študentom vyhovuje viac pevne stanovený čas a pravidelná dochádzka do „triedy“.

Klasické prezenčné kurzy sú stále vysoko efektívnou formou vzdelávania

Prezenčný kurz vzdeláva tradičným spôsobom - prebieha v presne stanovenom čase, v budove vzdelávacej inštitúcie alebo inom mieste, v rozsahu, aký daný predmet vyžaduje. Samozrejmosťou je stála prítomnosť lektora/prednášajúceho, ktorý je v danej oblasti odborníkom a dokáže podať informácie tak, aby ste z kurzu mali čo najväčší úžitok.

Ukončuje sa skúškou, ktorá prebieha buď písomne, alebo ústne, tiež v priamom kontakte s lektorom. Po úspešnom absolvovaní získate certifikát. 

Prezenčné alebo online kurzy

Klasický spôsob výučby je preferovaný najmä pri získavaní odborných znalostí. Ako dokázalo viacero zahraničných prieskumov, v ktorých sa vyjadrovali študenti vysokých škôl, tradičné prednášky sú o mnoho efektívnejšie, ak je vaším cieľom preskočiť z úrovne pokročilého na úroveň experta.

Absolvovanie kurzu prezenčne je priam nevyhnutné, ak ide o vzdelanie v oblasti, kde je prax dôležitejšia, ako teória. Sú to napríklad kurzy gastronómie, opatrovania, kozmetiky, masáže, zvárania, krajčírstva a mnoho ďalších. Aj pri učení sa jazykov a nadobúdaní počítačových zručností však má prezenčná forma výučby množstvo výhod. 

Skvelým príkladom efektívneho vzdelávania prezenčnou formou je účtovníctvo a dane, ktoré často podliehajú zmenám zákonov. Niektoré účtovné operácie vzbudzujú otázniky aj medzi dlhoročnými účtovníčkami. Začiatočník tieto situácie v úvode neodchytí, naučí a ich zle a pri samostatnom účtovaní vo firme narobí zbytočné problémy, ktoré môžu vyústiť do vysokých pokút za porušenie zákona. Skúsení lektori z praxe vedia, na čo začiatočníkov upozorniť, chyby vám vysvetlia, prípadne sa naučíte im predchádzať aj z chýb iných študentov. 

Prezenčné alebo online kurzy

Výhody prezenčného štúdia

Nevýhody prezenčných kurzov:

Prezenčné alebo online kurzy

Prezenčná forma štúdia alebo online kurzy naživo sú napriek tomu rýchlejšia a efektívnejšia cesta k vedomostiam. Online vzdelávanie zo záznamu zas umožňuje študovať vlastným tempom, kedykoľvek a kdekoľvek. V každom prípade, rozhodnutie vzdelávať sa je vždy správne. Pridajte sa k ľuďom, ktorí majú neustálu túžbu rozvíjať svoju osobnosť, získavať nové znalosti a plniť si svoje sny.

 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.