Zvládnete sami podvojné účtovníctvo?

Púšťate sa do štúdia podvojného účtovníctva na vlastné riziko? Prečítajte si, aké pasce na samoukov pri štúdiu môžu stretnúť.


 

Aké sú možnosti samouka pri učení podvojného účtovníctva?

Pri samoštúdiu je veľmi podstatným faktom to, či ste už pracovali s podvojným účtovníctvom alebo úplne začínate.

Absolvent strednej školy, ktorý absolvoval maturitnú skúšku z účtovníctva, je na tom lepšie, pretože v škole ho učili mnohé princípy účtovania a ich základné pojmy. Ak ste začiatočník, vzdelávanie v tejto oblasti vám bude trvať podstatne dlhšie a strávite ním viac času.


 

Skúsení účtovníci a metodici napísali viacero užitočných kníh, v ktorých sa oboznámite práve so základnými princípmi účtovania v podvojnom účtovníctve. Rovnako aj internet je zaujímavým zdrojom, ktorý môže poslúžiť.

Ak hľadáte reálne účtovné prípady, s ktorými si neviete pomôcť, určite si overte správnosť zaúčtovania. V tomto prípade je vhodná účtovnícka poradňa na webstránke www.porada.sk.

Riziká samovzdelávania pri podvojnom účtovníctve

Profesionálni účtovníci by vedeli rozprávať o častých novelizáciách zákona o účtovníctve a daňových zákonoch, ktoré pravidelne nadobúdajú účinnosť a je potrebné ich sledovať.

Zmeny zákonov im dávajú neustále riadne zabrať. Samouk si musí urobiť prehľad a analýzu o všetkých zmenách sám, ale nemusí každučký rozdiel zachytiť. Zvykom účtovníkov je sledovanie novelizácii zákona o účtovníctve, zákona o dani z príjmov a zákona o dani z pridanej hodnoty.

Podstatné je si všímať rok vydania kníh a článkov alebo publikácií, prípadne diskusie, v ktorých môžu pokročilí účtovníci upozorniť na chyby alebo na informácie, ktoré už nie sú aktuálne.

Účtovníctvo pre firmy je tvrdší oriešok

Vedomosti, ktoré ste sa naučili je nutné preveriť účtovaním reálnych situácií, ktoré nastávajú vo firme. Pre viacerých samoukov je to problém. Je rozdiel si naštudovať napríklad účtovanie stravných lístkov v knihe a reálne tento príklad zaúčtovať.

Samouk by si mal dostatočne preveriť svoje vedomosti pod dohľadom šikovného účtovníka, inak môže podnikateľom spôsobiť problémy so zákonom. Zákon o účtovníctve určuje presné náležitosti, ktoré firmy musia plniť. V opačnom prípade ich budú stáť stovky eur na pokutách.


 

Prečo sa viac oplatí investícia do kurzu než samoštúdium?

Pre potenciálnych účtovníkov, ktorí začínajú, platí, že je lepšie najprv absolvovať kurz podvojného účtovníctva pod vedením skúsených lektorov. Majú za sebou roky praxe pri vedení účtovníctva, no vďaka stovkám odučených hodín vedia, aké rôzne chyby robia začiatočníci.

Počas kurzu sa začnete s účtovníctvom úplne od nuly - od tried rámcovej účtovej osnovy až po závierkové operácie a daňové priznania právnických osôb.

Teóriu si na príkladoch a budete mať možnosť poradiť sa s lektorom. Veľa informácií sa dozviete aj z otázok ostatných účastníkov kurzu, ktorí vám ukážu iné premýšľanie nad účtovnými príkladmi.


 

Pre vašu budúcu účtovnícku kariéru môže byť užitočný certifikát, ktorý si z kurzu zoberiete. Pri získavaní klientov alebo ako uchádzač o prácu, teda máte možnosť sa preukázať dôkazom, že ste sa vzdelávali v takejto oblasti.

Samovzdelávanie pôjde omnoho ľahšie, keď budete vedieť, že základné princípy ovládate správne. Získate istotu a postupne si poradíte aj so špecifickými účtovnými operáciami, ktoré sa vo firme môžu objaviť.

Ak ste práve evidovaný na úrade práce, výhodou je možnosť využiť príspevok úradu práce na rekvalifikačný kurz a tým získať nové schopnosti a vedomosti úplne zadarmo.

Pozrite si aktuálne termíny kurzov podvojného účtovníctva.

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.