Porovnávame individuálny a skupinový kurz: Neurobte pri výbere krok vedľa

Účtovníctvo 10.2.2020 Michaela Struhárová
V dnešnej dobe sa stále snažíme držať krok s novými trendmi a vzdelávať sa v nových oblastiach je samozrejmosťou. Ak ste si už vybrali oblasť, v ktorej sa chcete vzdelávať a získať hlbšie vedomosti, ďalší krok je určiť si formu, akou sa vzdelávať.
porovnanie individuálnych a skupinových kurzov

V agentúre sa často stretávame s otázkou, ktorý kurz je lepší - či voliť individuálny, alebo skupinový kurz (týka sa to najmä gastro kurzov). V článku porovnáme, ako prebiehajú jednotlivé kurzy (nielen tie naše) a pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktorý je pre vás vhodnejší. 

Dávate prednosť vzdelávaniu online, alebo radšej prídete na kurz osobne, kde študujete pod vedením lektora? Prečítajte si porovnanie online a klasických prezenčných kurzov

Individuálny kurz ponúka väčšiu flexibilitu

Individuálny kurz znamená do veľkej miery samoštúdium. Lektor je k dispozícii na pravidelné konzultácie, alebo stretnutia, kedy si spolu preberiete to, čomu nerozumiete. Individuálny kurz je ideálny pre záujemcov, ktorí nemajú v láske prispôsobovanie sa tempu iných a riadia sa svojím vlastným tempom.

porovnanie individuálnych a skupinových kurzov

Nepopierateľnou výhodou individuálneho kurzu je i časová flexibilita. Nemusíte sa riadiť presne určeným časom, ktorý je pre mnohých obmedzujúci – štúdiu sa budete venovať vtedy, keď to pre vás bude vhodné a časovo prijateľné. Flexibilný čas je skvelý na plánovanie, pretože sa od neho môžete odraziť pri plánovaní svojich týždenných aktivít.

Zároveň máte pri štúdiu súkromie a môžete pracovať v prostredí, v ktorom sa cítite príjemne, čo sa bude páčiť introvertnejším typom ľudí. Je len na vás či zvolíte domácu pracovňu alebo dávate prednosť knižnici, ktorá vytvára produktívne a motivujúce prostredie.

Ak nie ste úplný začiatočník, individuálny kurz vám tiež umožňuje preskočiť pasáže, ktoré už máte zvládnuté a venovať energiu tam, kde máte medzery. Pri skupinovom kurze sa jednoducho musíte prispôsobiť osnove, ktorá je určená a študovať tak, ako ostatní študenti v kurze. 

Nevýhodou pri individuálnych kurzoch je ich vyššia cena. Tá vyplýva z toho, že si pozornosť a odbornosť lektora prenajímate samostatne, kým pri skupinových kurzoch je jeho cena rozpočítaná medzi všetkých účastníkov kurzu.

porovnanie individuálnych a skupinových kurzov

Individuálny kurz si vyžaduje pevnú vôľu, veľkú motiváciu a zapálenie, pretože zvládnutie potrebnej teórie je len a len na vás. 

Ako nájsť motiváciu učiť sa nové veci? Prečítajte si našich 7 tipov

Skupinové kurzy

Atmosféra skupinového kurzu podporuje súťaživosť a neustálu snahu posúvať sa vpred. Výhody skupinových kurzov objavíte aj v ďalších oblastiach. Vládne počas nich skvelý tímový duch a zároveň máte postarané o silnú dávku motivácie. Všimnete si, že ak sa vám niečo nedarí a niekomu inému áno, nemáte jediný dôvod, prečo by sa to nemalo podariť aj vo vašom prípade.

Na kurze lektor určí stabilné tempo, ktoré je skvelé pre každého, kto má vo zvyku veci odkladať či posúvať sa vpred náhodnými krokmi. Pre niekoho môže byť práve tento fakt nevýhodou a nedostatok časovej flexibility spôsobí, že sa nezúčastnia všetkých lekcií. 

Ako vás môže skupinový kurz posunúť ešte viac vpred? Počas pravidelných stretnutí sa dostáva na rad diskusia a kladenie nových otázok. Často sa stáva, že niekto z účastníkov kurzu príde so zaujímavým postrehom či pútavou otázkou, ktorá vám pomôže zamerať sa na učivo z úplne novej perspektívy. 

porovnanie individuálnych a skupinových kurzov

Pri samoštúdiu ste limitovaní svojou predstavivosťou a s veľkou pravdepodobnosťou vám nejaká časť problematiky unikne práve kvôli tomu, že nemáte k dispozícii ďalšie kreatívne mysle s celou radou zaujímavých otázok.

Výhodná je rovnako nižšia cena ako i fakt, že stretnete mnoho zaujímavých ľudí. Pre mnohých je výhovorkou ich vlastná povaha a fakt, že sa neradi zoznamujú. Práve skupinový kurz predstavuje ideálnu príležitosť na vystúpenie z komfortnej zóny a spriatelenia sa s ďalšími novými ľuďmi, ktorí sa môžu stať vašou inšpiráciou a motiváciou zároveň. 

porovnanie individuálnych a skupinových kurzov

Či už si vyberiete individuálny alebo skupinový kurz, dbajte predovšetkým na to, aby ste do kurzu vložili veľa energie a odniesli si z neho nové poznatky a skúsenosti. Na rozširovanie obzorov nikdy nie je neskoro.

Už ste sa rozhodli, ktorý kurz v Agentúre Jaspis skúsite? Po celom Slovensku otvárame skupinové aj individuálne kurzy, pozrite si aktuálne termíny vo vašom meste. 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.