Už od roku 2019 môžu zamestnanci po splnení podmienok, ktoré upravuje ust. § 152a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, využívať príspevok na rekreáciu. Hlavným cieľom je podpora domáceho cestovného ruchu.
Čo je to rekreačný poukaz?
- elektronická platobná karta vydaná na fyzickú osobu, použiteľná iba v rámci Slovenskej republiky v sieti zmluvných partnerov,
- platnosť poukazu je do konca roka, v ktorom bol poukaz vydaný,
- slúži na úhradu ubytovania zamestnanca a jeho rodinných príslušníkov a na úhradu služieb spojených s ubytovaním,
- provízia pre vydavateľa rekreačného poukazu môže byť do výšky 3 %,
- výhoda poukazu pre zamestnanca - nebude musieť zamestnávateľovi preukazovať oprávnenosť výdavkov.
Čo je to príspevok na rekreáciu?
Príspevok na rekreáciu poskytuje zamestnávateľ ako náhradu 55 percent oprávnených nákladov, najviac však 275 eur za kalendárny rok. Ak pracujete na skrátený úväzok, potom sa suma 275 eur primerane znižuje, napríklad pri 20 hodinovom úväzku vám môže byť príspevok na rekreáciu poskytnutý v maximálnej sume 137,50 eur/rok (275/40 x 20).
Realizujete výlety počas roka viackrát? Žiadny problém. Príspevok nemusíte využiť naraz. Keďže maximálny ročný príspevok zamestnávateľa na rekreáciu je suma 275 eur, ktorá tvorí 55 percent oprávnených nákladov, môžete si ho uplatniť na výlety v celkovej sume 500 eur. Ak miniete viac, v danom roku vám už nárok na ďalší príspevok nevzniká.
Okrem povinného príspevku vo výške 55 % z oprávnených nákladov vám zamestnávateľ môže prispieť aj zo sociálneho fondu, ak sa tak rozhodne.
Rekreačné poukazy v roku 2024: kto má nárok?
Nárok na príspevok na rekreáciu nevzniká každému zamestnancovi.
Podľa zákona príspevok poskytuje zamestnávateľ, ktorý v predchádzajúcom kalendárnom roku, t.j. v roku 2023 zamestnával viac ako 49 zamestnancov a pracovný pomer zamestnanca (nie dohoda) ku dňu začatia rekreácie trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov.
Menšie spoločnosti môžu takýto príspevok poskytnúť dobrovoľne, a to za rovnakých podmienok ako tie, ktoré zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov.
Treba o príspevok na rekreáciu požiadať alebo bude vyplatený automaticky?
O príspevok na rekreáciu musíte sami požiadať a zároveň najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa skončenia rekreácie preukázať zamestnávateľovi oprávnené výdavky predložením účtovného dokladu.
V najbližšej výplate sa už potom môžete tešiť na preplatenie príspevku. Konkrétny postup získania a preplatenia príspevku si však preverte u svojho zamestnávateľa, nakoľko ten má možnosť upraviť bližšie podmienky vo vnútornom predpise.
Čo musí obsahovať faktúra (doklad), aby ste si mohli uplatniť príspevok?
Doklad (napríklad faktúra, blok z registračnej pokladne, pokladničný príjmový doklad) musí byť vystavený ubytovacím zariadením na vaše meno, musí obsahovať údaje o ubytovacom zariadení, trvanie pobytu, rozpis poskytnutých služieb, cenu za pobyt a informáciu o úhrade ceny.
Podlieha príspevok na rekreáciu dani a odvodom?
Príspevok poskytnutý podľa § 152a Zákonníka práce nepodlieha do výšky 275 eur/rok dani zo závislej činnosti a ani nevstupuje do vymeriavacích základov zamestnanca a zamestnávateľa pre odvod poistného na zdravotné a sociálne poistenie.
Príspevok poskytnutý podľa § 7 ods. 1 písm. e) zákona č. 152/2004 z.z. o sociálnom fonde je pre zamestnanca zdaniteľný príjem, ktorý podlieha dani aj odvodom.
Aké služby môžu byť z príspevku na rekreáciu hradené?
Oprávnenými výdavkami na rekreáciu, na ktoré je zamestnávateľ povinný zamestnancovi prispieť, sú preukázané výdavky zamestnanca na:
- služby cestovné ruchu spojené s ubytovaním najmenej na dve noci na území Slovenskej republiky,
- pobytové balíčky obsahujúce ubytovanie najmenej na dve prenocovania, stravovacie a iné služby súvisiace s rekreáciou na území Slovenskej republiky (napr. wellness, masáže, prenájom bicyklov a iné),
- ubytovanie najmenej na dve prenocovania na území Slovenskej republiky, ktorého súčasťou môžu byť stravovacie služby,
- organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia počas školských prázdnin na území Slovenskej republiky pre dieťa navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom,
- výdavky na rekreáciu rodinných príslušníkov a osôb žijúcich so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ak sa rekreácie zúčastňujú spolu so zamestnancom.
Dňa 12.6.2024 bola schválená novela Zákonníka práce, ktorá umožňuje využívať príspevok na rekreáciu nielen samotným zamestnancom, ale aj rodičom zamestnanca. Táto novela nadobudne účinnosť 1.1.2025.
Zamestnávateľ môže rozhodnúť, že poskytne zamestnancovi príspevok na rekreáciu formou rekreačného poukazu.
Viac informácií o príspevku na rekreáciu sa môžete dozvedieť na našich kurzoch Mzdy a personalistika a Zákonník práce.
Autorka článku je lektorka Martina Švaňová, ktorá pôsobí v oblasti miezd a personalistky už od roku 2000. V Agentúre Jaspis najčastejšie školí na kurzoch Mzdy a personalistka a Mzdy pre pokročilých.