Čo si premyslieť skôr, než dáte výpoveď

Tipy 1.10.2024 Michaela Struhárová
Zmena zamestnania je prirodzenou súčasťou života. Vždy však dôkladne zvážte všetky pre a proti predtým, než k ukončeniu pracovného pomeru pristúpite.


 


Opustiť zamestnanie môže byť veľkým rozhodnutím, ktoré ovplyvní nielen váš pracovný život, ale aj finančnú stabilitu a osobný komfort. Bez ohľadu na to, či ste frustrovaní zo súčasnej práce, túžite po zmene alebo máte problémy so šéfom či kolegami, je dôležité si uvedomiť, že výpoveď nie je jednoduchý krok.


Ľudia končia v práci z rôznych príčin

Dôvody, prečo sa zamestnanci rozhodnú opustiť svoje pracovné miesto, môžu byť veľmi rôznorodé, a niekedy súvisia s viacerými faktormi naraz. 

Ako sa však na odchod zamestnanca pozerá zamestnávateľ?

 Preto predtým, než sa rozhodnete pre výpoveď, je dobré zvážiť, ako sa na vaše rozhodnutie budú pozerať potenciálni budúci zamestnávatelia.

Predovšetkým z hľadiska akejsi „bonity“ potenciálneho pracovníka. Zatiaľ čo niektoré firmy môžu oceňovať dynamiku a bohaté skúsenosti, iné to môžu vnímať ako znak nestálosti a nedostatku lojality. Takzvaný „job hopping“, teda časté zmeny zamestnania, môžu mať svoje výhody aj nevýhody: 

Pri pracovnom pohovore sa vás budú pýtať aj na to, prečo ste odišli zo svojej poslednej práce, preto majte v zálohe pripravenú odpoveď. 


Je odchod naozaj nevyhnutný?

Možno sa zdá, že ide o banálnu otázku, ide však o veľmi podstatný aspekt celej záležitosti. Miera nezamestnanosti totiž neklame, aj keď klesá. Pracovný trh si prechádza istými cyklami, no dlhodobým trendom súčasnosti sú zvyšujúce sa nároky na potenciálnych zamestnancov. Koľko úloh dnes už zvládnu stroje či umelá inteligencia? Koľkí ľudia sú ochotní robiť za minimálku? Dnes už nie je také jednoduché nájsť si prácu, ktorá by človeka bavila a navyše aj uživila.

Predtým, než sa definitívne rozhodnete dať výpoveď, skúste si položiť niekoľko otázok: 

Iné však je, ak sú dôvody na ukončenie pracovného pomeru jednoznačné. V takom prípade nie je nad čím rozmýšľať. Aj tu je však potrebné podniknúť isté preventívne kroky.


Presondujte si ponuku na trhu práce

Jedným z najrozumnejších krokov pred tým, ako dáte výpoveď, je začať sa obzerať po nových pracovných ponukách. Možno zistíte, že na trhu je mnoho príležitostí, ktoré sú pre vás lákavé, alebo naopak, že aktuálne nie je ideálny čas na zmenu. 

Každý má vytipovaný potenciálny segment trhu práce, v ktorom by sa chcel uplatniť. Niekde je jednoduchšie sa uplatniť (strojárstvo, manuálne práce), iné oblasti však môžu byť presýtené, prípadne rovno nedostupné.

Prezretie si ponúk vám tiež umožní lepšie pochopiť, aké sú požiadavky zamestnávateľov a aké zručnosti alebo kvalifikácie by ste mali vylepšiť. 

Ešte pred ukončením pracovného pomeru si teda prelistujte ponuku voľných miest. Máločo je horšie než po výpovedi zistiť, že vaše vysnívané povolanie je v nedohľadne. Človek vtedy často skončí v zamestnaní, ktoré ho nebaví a celý proces, končiaci ukončením pracovného pomeru, si zopakuje.
 


Finančná rezerva je nevyhnutnosťou

Ak sa rozhodnete opustiť zamestnanie bez toho, aby ste mali nové miesto, je dôležité byť pripravený na pokles príjmov. Podpora v nezamestnanosti na Slovensku nie je vysoká a pokryje len časť vašich mesačných výdavkov. A nezáleží na tom, či človek žije sám, alebo s rodinou. Rozpočet jednoznačne utrpí, o tom niet pochýb. O to viac, ak svoju rodinu živíte.

Preto je kľúčové mať vytvorenú pár mesačnú finančnú rezervu, ktorá vám pomôže prekonať prechodné obdobie. Životný štandard môže výrazne klesnúť, ak sa nepripravíte na túto zmenu vopred.


Odísť v dobrom je dôležité

Človek nemusí byť špičkovým marketérom aby vedel, že ústna reklama je veľmi účinná. Určite to platí aj na trhu práce. Pozitívna referencia od bývalého zamestnávateľa vám totiž dokáže značne uľahčiť hľadanie si nového zamestnania. Nekončite teda v zlom, poďakujte sa za príležitosť, pospomínajte na dobré časy, podajte ex-šéfovi ruku.

Rovnako platí, že nie je práve najmúdrejšie svoju výpoveď priveľmi rozoberať s (čoskoro už bývalými) kolegami. Zbytočná dráma vám totiž odchod zo zamestnania môže iba skomplikovať. Výpoveď je v prvom rade vaša voľba, tak z toho nerobte vec verejnú a odíďte distingvovane.

Ako požiadať o ukončenie pracovného pomeru?

Ukončenie pracovného pomeru môže prebiehať viacerými spôsobmi – výpoveďou zo strany zamestnanca, dohodou alebo v prípade potreby aj okamžitým skončením pracovného pomeru. 

Na úvod dva fakty:

Ak sa rozhodnete ukončiť pracovný pomer mimo skúšobnej doby, máte k dispozícii dva hlavné varianty – dohodou a výpoveďou. Obe formy sa realizujú písomne – doručením žiadosti o ukončenie pracovného pomeru zamestnávateľovi. 

Najjednoduchšie je to práve prvým spomínaným spôsobom. So zamestnávateľom sa dohodnete na konkrétnom dni ukončenia pracovného pomeru. Aby sa to aj stalo skutočnosťou, váš šéf s tým bude musieť súhlasiť. To nie je až takým častým javom, pretože zamestnávateľ zvyčajne potrebuje nájsť náhradu. Od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po jej doručení vám zvyčajne začína plynúť výpovedná lehota. Jednomesačná, ak na danom mieste pracujete menej než rok, inak dvojmesačná. Po jej uplynutí zaniká pracovnovprávny vzťah medzi vami a zamestnávateľom.

Po skončení pracovného pomeru máte povinnosť prihlásiť sa na úrade práce, kde môžete požiadať o podporu v nezamestnanosti. Pre získanie dávky v nezamestnanosti musíte mať aspoň 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné štyri roky pred podaním žiadosti. To znamená, že musíte pracovať minimálne dva roky na plný úväzok alebo ekvivalentný počet dní v kratších obdobiach. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje počas šiestich mesiacov.


Využite možnosť absolvovať bezplatný rekvalifikačný kurz

Ak ste nenašli okamžite pracovnú ponuku, ktorá by spĺňala charakteristiky lepšieho zamestnania a aj napriek tomu ste sa pevne rozhodli zo súčasného zamestnania odísť, nezúfajte. Veľkou devízou evidencie na úrade práce je možnosť absolvovať rekvalifikačný zadarmo.


Projekt Zručnosti pre trh práce umožňuje nezamestnaným zúčastniť sa akreditovaných kurzov a školení, ktoré hradí v plnej výške. Dokážete tak zvýšiť šance uplatnenia sa na pracovnom trhu v inom odvetví, než je vaša prax a možno práve to bude novou pracovnou motiváciou.

Zaujala vás možnosť rekvalifikačných kurzov? Pozrite si presný postup, ako požiadať o preplatenie rekvalifikácie a zoznam rekvalifikačný kurzov v Agentúre Jaspis.

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.