Čo si premyslieť skôr, než dáte výpoveď

Zmena zamestnania je prirodzenou súčasťou života. Vždy však dôkladne zvážte všetky pre a proti predtým, než k ukončeniu pracovného pomeru pristúpite.


Zmena zamestnania je prirodzenou súčasťou života. Niekedy je jednoduchšia, inokedy náročnejšia, najmä ak je vynútená vonkajšími okolnosťami. A aj keď má človek svoj pracovný osud vo vlastných rukách, vždy by mal dôkladne zvážiť všetky pre a proti predtým, než k tomuto kroku pristúpi.

Tejto téme sa venujeme intenzívnejšie. Konkrétne si povieme niečo o tom, čo by mal človek brať do úvahy vtedy, keď zvažuje ukončenie pracovného pomeru.


Ľudia končia v práci z rôznych príčin

Najprv si uvedieme niekoľko dôvodov, prečo ľudia vlastne v práci dávajú výpoveď. Zároveň si ich prepojíme s reáliami a praxou.

Medzi najčastejšie príčiny, prečo ľudia odchádzajú zo zamestnania, patria:


Toto je však optika zamestnanca. Ako sa na vec pozerá zamestnávateľ?

Predovšetkým z hľadiska akejsi „bonity“ potenciálneho pracovníka. Tu zaváži najmä to, ako často daný človek mení zamestnanie, resp. ako dlho vydržal v tom poslednom. Tzv. jobhopperi (ľudia, ktorí často menia zamestnanie už po 1 - 2, resp. 3 rokoch) sú totiž často vnímaní ako nerentabilní.

Pamätajte na to, že pri pracovnom pohovore sa vás budú pýtať aj na to, prečo ste odišli zo svojej poslednej práce. Poďme si teda uviesť všetky faktory, ktoré pred podaním výpovede musíte zvážiť.


Je odchod naozaj nevyhnutný?

Možno sa zdá, že ide o banálnu otázku, ide však o veľmi podstatný aspekt celej záležitosti. Miera nezamestnanosti totiž neklame, aj keď klesá. Pracovný trh si prechádza istými cyklami, no dlhodobým trendom súčasnosti sú zvyšujúce sa nároky na potenciálnych zamestnancov. Koľko úloh dnes už zvládnu stroje? Koľkí ľudia sú ochotní robiť za minimálku? Dnes už nie je také jednoduché nájsť si prácu, ktorá by človeka bavila a navyše aj uživila.

Je teda výpoveď vo vašom súčasnom zamestnaní naozaj nevyhnutná? Pretože ak sa jedná iba o dočasnú krízu, možno je lepšie zotrvať. Určite ide o lepšiu alternatívu, než tápať na pracovných portáloch a hľadať si zamestnanie v dobe, ktorá nepraje každému.

Iné však je, ak sú dôvody na ukončenie pracovného pomeru jednoznačné. V takom prípade nie je nad čím rozmýšľať. Aj tu je však potrebné podniknúť isté preventívne kroky.Presondujte si ponuku

Ak teda už seriózne končíte, určite sa pripravte na to, čo bude nasledovať. Každý má vytipovaný potenciálny segment trhu práce, v ktorom by sa chcel uplatniť. Niekde je jednoduchšie sa uplatniť (strojárstvo, manuálne práce), iné oblasti však môžu byť presýtené, prípadne rovno nedostupné.

Ešte pred ukončením pracovného pomeru si teda prelistujte ponuku voľných miest. Máločo je horšie než po výpovedi zistiť, že vaše vysnívané povolanie je v nedohľadne. Človek vtedy často skončí v zamestnaní, ktoré ho nebaví a celý proces, končiaci ukončením pracovného pomeru, si zopakuje.
 


Rezerva je nevyhnutnosťou

So skončením pracovného pomeru zvyčajne dôjde aj k zníženiu príjmu, prípadne k jeho úplnému pozastaveniu. A nezáleží na tom, či človek žije sám, alebo s rodinou. Rozpočet jednoznačne utrpí, o tom niet pochýb. O to viac, ak svoju rodinu živíte.

Finančná rezerva je teda stopercentnou nevyhnutnosťou a dnes už aj, vďakabohu, trendom. Pred odchodom so zamestnania sa teda uistite, že máte na účte finančný zostatok, ktorý vám pokryje náklady do najbližšej výplaty. Najmä ak si nie ste istí, kedy ten deň príde. Nájom, strava, doprava, neočakávané výdavky – to všetko sú položky, ktoré aj v čase nezamestnanosti musíte vedieť pokryť.


Odísť v dobrom je dôležité

Človek nemusí byť špičkovým marketérom aby vedel, že ústna reklama je veľmi účinná. Určite to platí aj na trhu práce. Pozitívna referencia od bývalého zamestnávateľa vám totiž dokáže značne uľahčiť hľadanie si nového zamestnania. Nekončite teda v zlom, poďakujte sa za príležitosť, pospomínajte na dobré časy, podajte ex-šéfovi ruku.

Rovnako platí, že nie je práve najmúdrejšie svoju výpoveď priveľmi rozoberať s (čoskoro už bývalými) kolegami. Zbytočná dráma vám totiž odchod zo zamestnania môže iba skomplikovať. Výpoveď je v prvom rade vaša voľba, tak z toho nerobte vec verejnú a odíďte distingvovane.
 


Ako požiadať o ukončenie pracovného pomeru?

Ak ste si teda definitívne povedali, že toho máte dosť a končíte, tak vám držíme palce. Na záver pripájame štandardný postup, ako správne podať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru.

Na úvod dva fakty:

Ak sa rozhodnete ukončiť pracovný pomer mimo skúšobnej doby, máte k dispozícii dva hlavné varianty – dohodou a výpoveďou. Obe formy sa realizujú písomne – doručením zamestnávateľovi.

Najjednoduchšie je to práve prvým spomínaným spôsobom. So zamestnávateľom sa dohodnete na konkrétnom dni ukončenia pracovného pomeru. Aby sa to aj stalo skutočnosťou, váš šéf s tým bude musieť súhlasiť. To nie je až takým častým javom, pretože zamestnávateľ zvyčajne potrebuje nájsť náhradu.Bežnejšia je teda štandardná výpoveď. Zamestnávateľovi doručíte žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. Od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po jej doručení vám začína plynúť výpovedná lehota. Jednomesačná, ak na danom mieste pracujete menej než rok, ináč dvojmesačná. Po jej uplynutí zaniká pracovnovprávny vzťah medzi vami a zamestnávateľom.


Využite možnosť absolvovať bezplatný rekvalifikačný kurz

Ak ste nenašli okamžite pracovnú ponuku, ktorá by spĺňala charakteristiky lepšieho zamestnania a aj napriek tomu ste sa pevne rozhodli zo súčasného zamestnania odísť, nezúfajte. Veľkou devízou evidencie na úrade práce je možnosť rekvalifikácie zadarmo.
 


V rámci programu REPAS umožňuje nezamestnaným zúčastniť sa akreditovaných kurzov a školení, ktoré hradí v plnej výške. Dokážete tak zvýšiť šance uplatnenia sa na pracovnom trhu v inom odvetví, než je vaša prax a možno práve to bude novou pracovnou motiváciou.


Zaujala vás možnosť rekvalifikačných kurzov? Pozrite si presný postup, ako požiadať o preplatenie rekvalifikácie a zoznam rekvalifikačný kurzov v Agentúre Jaspis.


 

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.