3 spôsoby, ako zvýšite svoju hodnotu na trhu práce

Buďte aktívny, pracujte na osobnom rozvoji, vzdelávajte sa, pretože trh práce sa neustále vyvíja. Pozrite sa, ako môžete zvýšiť svoju šancu nájsť si lepšiu prácu.
zvýšenie kvalifikácie


Možno ani len netušíte, že stačia malé zmeny a v očiach zamestnávateľov viete zvýšiť svoju cenu.

Situácia na trhu práce sa dynamicky mení

Súčasná pandémia dramaticky zmenila situáciu na trhu práce. Zatiaľ čo pred 2 mesiacmi boli pracovných ponúk toľko, že firmy mali problém nájsť kvalitných ľudí, od zavedenia opatrení 13.3.2020, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, počet pracovných ponúk v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 60 %. V týždni po zavedení opatrení podľa údajov Profesia.sk klesol počet pracovných ponúk o 40 %. 

Podobný trend pokračoval do Veľkej noci, no počas posledných dvoch týždňoch začína trh práce postupne ožívať a pracovné ponuky pomaly pribúdajú

Najžiadanejšími sú stále ľudia v IT, no v tesnom závese sú obchodníci a pozície vo financiách a účtovníctve.

hľadanie práce

Pokrok sa nedá zastaviť

Za posledné roky sa na trhu práce začali používať nové technológie, s ktorými najmä staršie ročníky neprichádzali do kontaktu. Preto uchádzači o prácu v strednom a vyššom veku, prípadne ženy po materskej dovolenke, cítia tlak prichádzajúci v podobe mladých a ambicióznych absolventov.

Ovládajú niekoľko cudzích jazykov, práca s počítačom je každodennou súčasťou ich života, počas školy mali možnosť absolvovať stáže vo firmách, skúsiť si rôzne pracovné náplne a majú chuť pracovať na sebe. To však neznamená, že zamestnanec s dlhoročnými skúsenosťami automaticky pri výberových konaniach ťahá za kratší koniec.

Nevýhodou absolventov je hlavne to, že majú málo pracovných skúseností, preto sa nedá povedať, že firma dá prednosť práve jemu.

Aj keď nie je ľahké bojovať s touto konkurenciou na pohovoroch, najmä o pozície v špičkových slovenských firmách, základom je dobrá príprava a prepracovaný životopis, ktorý je vstupnou bránou na pohovor.

Ukážte zamestnávateľovi svoje silné zbrane

Pred každým pohovorom si podrobne naštudujte požiadavky zamestnávateľa a zamyslite sa nad tým, čo dokážete svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi ponúknuť. Získate tak dostatočné sebavedomie, ktoré budete v konkurencii ostatných uchádzačov potrebovať.

Počíta sa všetko, od dosiahnutého vzdelania, predchádzajúcich pracovných skúseností, jazykových znalostí či zručností.


Zvýšte svoju kvalifikáciu

Vzdelávanie a osobný rozvoj je nevyhnutnou súčasťou života a každý človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, sa musí neustále učiť a zdokonaľovať.

Vysokoškolský diplom dnes už je akýmsi štandardom, no prax býva často odlišná. Aj mnohí absolventi špičkových vysokých škôl siahajú po doplňujúcom vzdelaní. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa nedarí zamestnať, je na čase začať sa učiť niečo nové.

1. Učte sa cudzie jazyky

Podľa najväčšieho slovenského pracovného portálu Profesia.sk, až v 60% pracovných ponúk zamestnávatelia vyžadujú znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. Ovládanie cudzieho jazyka je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou, preto sa prestaňte vyhovárať na vek alebo neúspešné pokusy a skúste to.

Nemusíte dokonca ani cestovať do zahraničia, pretože jazykové školy spolupracujú s lektormi zo zahraničia, ktorí s vami budú rozprávať len v cudzom jazyku. Budete tak nútený študovať slovnú zásobu, pomaly ju používať v konverzácii a sledovať svoje pokroky.

Ak na dochádzanie do jazykovej školy nemáte čas alebo financie, existuje niekoľko metód, ktoré zvládnete aj doma. Pozrite si svoje obľúbené filmy v originálnom znení s titulkami, nalepte si lístočky na predmety vo vašej domácnosti s pomenovaním v cudzom jazyku, stiahnite si do telefónu aplikáciu a študujte počas čakania alebo cestovania.

2. Počítačové znalosti

Počítače sú súčasťou veľkého množstva pracovných ponúk. Udržať krok sa môže zdať ťažké, pretože čo bolo moderné dnes, zajtra už prekoná niečo nové.

Ak práca s počítačom nie je vaša silná stránka, odporúčame najskôr absolvovať základný kurz, kde sa naučíte pracovať s internetom a kancelárskymi balíkmi programov. Pre pokročilejších sú zasa vhodné špecializované kurzy. Momentálne sú populárne sociálne siete a správa internetových reklám, ktoré vám odborníci v týchto oblastiach podrobne vysvetlia a na kurzoch si ich rovno aj skúsite.

3. Rekvalifikačný kurz

Strata práce je bolestivá, no má aj svoju svetlejšiu stránku. Voľný čas môžete využiť na absolvovanie rekvalifikačného kurzu. Či už chcete začať podnikať, stať sa manažérom, úplne zmeniť pracovné zameranie a pracovať na voľnej nohe a nemáte potrebné vzdelanie, môžete sa “preškoliť” práve vďaka rekvalifikačným kurzom. 

Úrady práce dočasne pozastavili preplácanie rekvalifikácii pre nezamestnaných v evidencii, no v aktuálnej situácii máte možnosť absolvovať online kurzy, ktoré sú zvyčajne lacnejšie než klasické prezenčné kurzy. 

Pozrite si aktuálne termíny online účtovníckych a mzdových kurzov a daňových školení

rekvalifikačné kurzy online

Šťastie máte vo svojich rukách

Ak chcete zmenu, odhoďte výhovorky a začnite na sebe tvrdo makať. Možností je veľa. Tieto tri kroky môžu byť inšpiráciou a vy si môžete nájsť cestu, ktorá vyhovuje vám.

© 2014 - 2024 Agentúra JASPIS. Všetky práva vyhradené.